tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Norwescy trenerzy wyszkolą chińskich biegaczy narciarskich

W Norwegii rozpoczęła się rekrutacja trenerów sportów zimowych w ramach umowy z Chinami, które będą gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Chińczycy oferują tak atrakcyjne warunki, że chętnych nie brakuje.
fot. Getty Images

POLACY BĘDĄ... ZBIERAĆ PIENIĄDZE NA TRENINGI

Trenerzy, jak ujawniła norweska federacja narciarska (NSF), ustawili się w kolejce po pracę z pensją 10 tysięcy euro miesięcznie. W styczniu Norwegia podpisała umowę z Chinami o współpracy w sportach zimowych obejmującą m.in. sprawę rekrutacji trenerów biegów, skoków narciarskich, kombinacji norweskiej i biathlonu.

Na pierwsze ogłoszenia zgłosiło się już 33 trenerów i napływają kolejne kandydatury, a jeszcze federacja biathlonu nie opublikowała swoich ogłoszeń. Pensja oferowana przez Chiny to 120 tysięcy euro rocznie czyli 50 procent więcej niż najlepiej opłacani trenerzy w Norwegii – wyjaśniła Brit Baldishol z NSF.

Pierwszy norweski trener rozpoczął pracę w tym tygodniu. 25-letni Kristian Bjune Sveen w rozmowie z kanałem telewizji NRK zauważył, że Chiny to "bardzo dziewiczy kraj" jeżeli chodzi o sporty zimowe.

Na pierwszym spotkaniu przyszli biegacze bardzo się zdziwili, kiedy pokazałem im nartorolki. Trening tutaj odbywa się w stylu wojskowym, w ośrodku strzeżonym przez wojsko, lecz moi podopieczni chcą bardzo opanować tę dyscyplinę. Działacze nie mówią otwarcie o medalach olimpijskich, lecz na razie o miejscach w pierwszej ósemce – powiedział Sveen.

Podpisana z Norwegią umowa o współpracy w dziedzinie sportów zimowych jest bardzo ambitna i przewiduje, że do 2022 roku biegi narciarskie będzie uprawiać wiele milionów Chińczyków – powiedział na antenie NRK Gerhard Heiberg, prezes spółki odpowiedzialnej na organizację zimowej olimpiady w Lillehammer w 1994 roku.

podobne informacje

"Zero tolerancji dla dopingu". FIS zaostrzy przepisy?

Horngacher wybrał skład na nowy sezon

[WIDEO] Maraton nie dla Kowalczyk. Zadecydowała ostatnia prosta

Mistrzyni nadal w formie. Bjoergen najlepsza w Norwegii