tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Prognoza przed IO: dominator Kraft, dwa medale Polaków

Do rozpoczęcia igrzysk olimpijskich zostało nieco ponad dziewięć miesięcy. Amerykańscy analitycy z firmy Gracenote przedstawili swoje przewidywania. Ich zdaniem oba złote medale w konkursach indywidualnych zgarnie Stefan Kraft, a Polacy wrócą z Pjongczangu z dwoma "krążkami".
Kamil Stoch (fot. Getty)

Skoczkowie na wakacjach. Co słychać u bohaterów zimy?

Kraft ma za sobą świetny sezon i to z pewnością wpłynęło na przewidywania ekspertów. Austriak sięgnął po zwycięstwo w Pucharze Świata, wygrał też oba indywidualne konkursy na mistrzostwach świata w Lahti. 23-latek ze Schwarzach im Pognau ma powtórzyć swój wyczyn z Finlandii na igrzyskach olimpijskich.

Kto oprócz niego znajdzie się na podium olimpijskich zawodów? Zdaniem analityków Gracenote na normalnym obiekcie najgroźniejszymi rywalami faworyta będą Niemcy – Andreas Wellinger i Severin Freund. Co ciekawe, ten ostatni minionego sezonu nie zaliczy do udanych. Pod koniec stycznia zerwał więzadła w prawym kolanie i zakończył przedwcześnie zmagania w Pucharze Świata.

Stefan Kraft (fot. Getty Images) Wśród medalistów na skoczni dużej ma znaleźć się Kamil Stoch. Polak – według Amerykanów – przegra z Kraftem, ale pokona Wellingera. Skoczek z Zębu wróci z Korei Południowej z dwoma "krążkami". Biało-czerwoni są bowiem typowani do zdobycia złotego medalu w konkursie drużynowym. Podium uzupełnią reprezentacje Norwegii i Austrii.

W rywalizacji kobiet faworytką do zwycięstwa jest Sara Takanashi. Na podium ma znaleźć się też jej rodaczka – Yuki Ito, trzecie miejsce zarezerwowano dla Niemki Cariny Vogt.

Na tym kończą się jednak dobre informacje. Dwa medale skoczków będą zdaniem analityków Gracenote jedynymi zdobyczami Polaków w Pjongczangu. Klasyfikację medalową mają wygrać Niemcy (14 złotych, 12 srebrnych i 8 brązowych medali).

podobne informacje

Felder trenerem Austriaków. "Czekałem na to wyzwanie"

Skoki znów w Lahti. Złota drużyna i brąz Żyły [wideo]

Liczby pogrążają Kuttina. Najgorszy sezon w tym stuleciu

Naj, naj, naj... skoków podczas igrzysk w Pjongczangu [wideo]