tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

W czerwcu reprezentacja Polski będzie w pierwszej dziesiątce rankingu FIFA

W majowym notowaniu rankingu FIFA reprezentacja Polski zajęła 11. miejsce, to samo, co miesiąc wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że w czerwcu biało-czerwoni po raz pierwszy w historii awansują do pierwszej "dziesiątki".
Reprezentacja Polski (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Polska zajmuje w rankingu 11. miejsce – najwyższe w historii – od początku kwietnia. Wtedy to, po wygranej 2:1 z Czarnogórą, biało-czerwoni wyprzedzili Włochy, Anglię czy Urugwaj. Poza swoimi zwycięstwami biało-czerwoni zawdzięczają awans dwóm porażkom właśnie Urugwajczyków.

Polska 11. w rankingu FIFA. Boniek: to daje wiele możliwości W majowym rankingu nie zaszły żadne zmiany, bo od poprzedniego notowania nie rozgrywano meczów międzynarodowych. Polska zachowała 11. miejsce z 1183 punktami. Pierwszą dziesiątkę, z 1204 punktami, zamyka Hiszpania.

I choć do czerwcowego notowania Polacy też nie rozegrają żadnych meczów, to prawdopodobnie awansują do czołowej dziesiątki. Tak twierdzi narzędzie do prognozowania na stronie FIFA.

Zgodnie z zasadami punktacji, im starsze są wyniki, tym mniejsze mają znaczenie (niższy jest procentowy współczynnik). W czerwcu dla Polski spadnie znaczenie remisu z Niemcami (0:0 z z 13 maja 2014), a dla Hiszpanii – zwycięstwa z Boliwią (2:0, 30 maja 2014). Oznacza to, że i Polska, i Hiszpania będą mieć 1198 punktów i razem będą zajmować 10. miejsce.

(fot. fifa.com)

Poza tym, w rankingu z 1 czerwca nie dojdzie do większych zmian. Jedynie Anglia zrówna się punktami z Walią i razem z nią będzie 13.

Choć od analizy systemu punktowania rankingu można dostać bólu głowy, a istnieje tylko od 1992 roku, to jest to najpoważniejszy obecnie miernik siły drużyn narodowych. Poza tym, ma znaczenie przy rozstawianiu krajów w losowaniach eliminacji i turniejów finałowych.

11. miejsce Polaków! Nie zawsze było tak różowo...
Wojciech Łazarek: ranking FIFA to tylko urzędnicza zabawa
Kadra Nawałki pnie się w rankingu FIFA

podobne informacje

Drobne problemy kadry. Urazy Glika, Pazdana i Mączyńskiego

Nawałka: boisko zweryfikuje marzenia

Grali kadrowicze. Udana końcówka napastników

Stracone marzenie Makuszewskiego. "Był tego świadomy"