tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Liga Mistrzów FIBA: od przyszłego sezonu mniej zespołów

W Lidze Mistrzów FIBA koszykarzy w nowym sezonie 2017/18, drugim w historii tych rozgrywek, rywalizować będzie mniejsza liczba drużyn – 32 zamiast 40 – poinformowała europejska federacja. Udział w lidze powinien mieć zagwarantowany mistrz Polski.
Łukasz Koszarek (fot. Getty)

W minionym sezonie, w rozgrywkach będących konkurencją dla Euroligi, walczyło 40 zespołów, w tym mistrz kraju Stelmet BC Zielona Góra oraz srebrny medalista Rosa Radom. Obydwu nie udało się awansować do play off.

W gronie 32 uczestników pierwszego etapu będzie osiem drużyn z kwalifikacji, które rozpoczną się 19 września, a zakończą 2 października. 24 ekipy zagrają bez kwalifikacji. Na razie nie ogłoszono zasad przyjmowania do rozgrywek.

32 drużyny zostaną podzielone na cztery ośmiozespołowe grupy. Po cztery najlepsze awansują do play off (1/8 finału), a drużyny z miejsc pięć i sześć będą miały szansę na grę w niższym rangą Pucharze Europy FIBA.

Sezon zasadniczy – faza grupowa rozpocznie się 10 października, a zakończy 7 lutego. W kalendarzu przewidziano dwie przerwy na mecze reprezentacji narodowych w kwalifikacjach MŚ 2019 (w drugiej połowie listopada i lutego).

Turniej finałowy z udziałem najlepszej czwórki (Final Four) odbędzie się w dniach 4-6 maja przyszłego roku.

W pierwszej edycji rozgrywek triumfował Iberostar Teneryfa, który w finale pokonał turecki Banvit Bandirma z Damianem Kuligiem 63:59 i dostał nagrodę w wysokości pół miliona euro. Zwycięzca w sezonie 2017/18 otrzyma podwojoną kwotę – milion euro.

podobne informacje

Liga Mistrzów FIBA: pogromcy Stelmetu zagrają w finale

Liga Mistrzów FIBA: znamy gospodarza turnieju finałowego

Liga Mistrzów FIBA: znamy uczestników Final Four

Sensacja. Zespół Polaka odpadł z Ligi Mistrzów