tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Romoeren usłyszał wyrok. Zapłaci za złamanie przepisów

Były norweski skoczek narciarski Bjoern Einar Romoeren został we wtorek ukarany za jazdę pod wpływem alkoholu grzywną w wysokości 62 tysięcy koron (28 tysięcy złotych). Sąd zdecydował też o odebraniu ma prawa jazdy na 14 miesięcy i orzekł 18 dni więzienia w zawieszeniu.
Bjoern Einar Romoeren (fot. Getty Images)

Do zatrzymania doszło 19 marca, kiedy Norweg jechał na konkurs skoków turnieju Raw Air w Vikersund. Alkomat policji wykazał u niego 0,6 promila alkoholu.

Sprawa sądowa odbyła się we wtorek w miejscowości Asker, gdzie mieszka Romoeren. Jego adwokat prosił o zmniejszenie wymiaru kary, zwłaszcza okresu zatrzymania prawa jazdy.

Sędzia Kirsten Blekestad stwierdziła jednak, że nie widzi żadnych okoliczności łagodzących i grzywna została wymierzona zgodnie z przepisami, które w Norwegii przewidują za jazdę pod wpływem alkoholu karę w wysokości półtora miesięcznych zarobków brutto.

Nazwisko, pozycja zawodowa skazanego, ani też medialny rozgłos tego zdarzenia nie mają żadnego znaczenia dla wysokości kary. Sąd brał pod uwagę tylko i wyłącznie bezpieczeństwo w ruchu drogowym i równość obywateli wobec prawa – wyjaśniła Blekestad.

Grzywna, którą Romoeren musi zapłacić, obowiązuje od przekroczenia granicy 0,2 promila. Za przekroczenie 0,5 promila zabierane jest prawo jazdy na co najmniej rok oraz dodatkowo stosowana kara więzienia w zawieszeniu. Powyżej 1,2 promila kierowcy skazywani są dodatkowo na więzienie bezwarunkowe na minimum 21 dni.

Romoeren zakończył karierę w 2014 roku i obecnie jest jednym z dyrektorów marketingu w Norweskiej Federacji Narciarskiej (NSF). W latach 2005-11 był rekordzistą w długości skoku z wynikiem 239 m, który uzyskał na mamucie w Planicy. W karierze zdobył dwa złote medale oraz srebrny i brązowy mistrzostw świata w lotach narciarskich oraz dwa brązowe i srebrny narciarskich MŚ w drużynie. Indywidualnie zdobył brązowy medal olimpijski na dużej skoczni w 2006 roku.

podobne informacje

Największe absurdy skoczni. "Nielot" Mateja, spadający Loitzl, kaskader Muminow [WIDEO]

Będą sankcje wobec Romoerena? "Musimy rozważyć rodzaj kary"

Epickie loty w Planicy. "Przeskoczyli rzeczywistość"

Kolejny skoczek ogłosił zakończenie kariery