tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Roberto Serniotti trenerem Asseco Resovii

Włoch Roberto Serniotti został nowym trenerem siatkarzy Asseco Resovii. O decyzji władze klubu poinformowały w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie; uczestniczył w niej nowy szkoleniowiec.
Roberto Serniotti (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Byłem bardzo zainteresowany praca w Asseco Resovii, która jest uznawana za jeden z najważniejszych klubów w Europie. Jej prowadzenie daje mi też możliwość pracy w jednej z najmocniejszych lig europejskich, czyli PlusLidze – powiedział Serniotti.

Dodał, że propozycje pracy w Rzeszowie otrzymał po rezygnacji dotychczasowego trenera Andrzeja Kowala. – Natychmiast zdecydowałem się, żeby przyjąć tą ofertę – zauważył.

W trakcie konferencji podkreślił, że jest na "etapie budowania sztabu szkoleniowego" i "na pewno znajdzie się w nim jego dotychczasowy asystent". – Nie jest moją intencja zmiana całego sztabu szkoleniowego. Chciałbym także wykorzystać doświadczenie pracowników zespołu, który do tej pory pracował w klubie – mówił szkoleniowiec.

Roberto Serniotti (L) i Bartosz Górski (P) (fot. PAP/Darek Delmanowicz) Nowego trenera przedstawił prezes Asseco Resovii Bartosz Górski. – Zdajemy sobie sprawę, jakiej klasy fachowcem jest trener Serniotti, jakie ma sukcesy. Mamy nadzieję, że staną się one również naszym udziałem – mówił prezes. Górski dodał, że nowy trener "był zaangażowany w budowie drużyny".

55-letni Serniotti przez ostatnie dwa sezony prowadził Berlin Recycling Volley i dwukrotnie zdobył z nim mistrzostwo Niemiec. W tegorocznych rozgrywkach Ligii Mistrzów berlińczycy spotkali się z Resovią. Pierwszy pojedynek wygrali rzeszowianie 3:2, a w meczu rewanżowym ulegli 2:3.

Wcześniej Serniotti był trenerem Piemonte Volley, Romy Volley, rosyjskiego Jarosławicza Jarosław, francuskiego Tours VB, greckiego Panathinaikosu Ateny, Trentino Volley. Prowadzone przez niego drużyny zdobywały m.in. mistrzostwo Włoch i Francji. W 2005 r. z zespołem Tours VB wygrał LM siatkarzy.

Włoski szkoleniowiec zastąpił Andrzeja Kowala, który zespołem Resovii kierował przez ostatnie sześć lat. W tym czasie jego podopieczni trzykrotnie zdobyli tytuł mistrza Polski (2012, 2013, 2015), a dwa razy byli drugą drużyną w kraju (2014 i 2016). W 2015 r. Resovia wywalczyła też drugie miejsce w LM. Ostatni sezon drużyna z Rzeszowa zakończyła na czwartym miejscu.

Po zakończeniu rozgrywek ekstraklasy z Resovii odeszli: Piotr Nowakowski, Thomas Jaeschke, libero Damian Wojtaszek, Gavin Schmitt i Frederic Winters. Natomiast w nowym sezonie w barwach tego klubu zagrają: Łukasz Perłowski, Michał Kędzierski, Jakub Jarosz i Paweł Rusek. Perłowski i Kędzierski wracają z wypożyczenia; pierwszy z Espadonu Szczecin, a drugi Cerradu Czarnych Radom. Natomiast Jarosz występował w katarskiej drużynie El Jaish, a Rusek był siatkarzem Cuprum Lubin.

Z kolei w ostatnich tygodniach umowy z Resovią prolongowali jej dotychczasowi zawodnicy: atakujący Jochen Schoeps, środkowy Marcin Możdżonek oraz przyjmujący Thibault Rossard i John Gordon Perrin.