tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: milion euro na usunięcie "śpiących policjantów"

Organizatorzy mistrzostw świata w kolarstwie szosowym (16-24 września w Bergen), otrzymali od rządu milion euro na usunięcie progów spowalniających na trasie wyścigu indywidualnego.
Peter Sagan (fot. Getty Images)

Bergen należy do norweskich miast, w których występuje najwięcej ograniczeń prędkości i największe zagęszczenie progów spowalniających i organizatorzy, jak sami przyznają, nie pomyśleli o tym "drobnym" problemie.

Dlatego przygotowanie trasy będzie bardzo kosztowne. – Progi muszą zostać usunięte lecz nie będzie to łatwe ani tanie, ponieważ niektóre mają tak solidną i wręcz pancerną konstrukcję. Otrzymaliśmy od rządu milion euro, lecz to tylko połowa tego, co potrzebujemy dla przygotowania trasy – powiedział dyrektor marketingu mistrzostw Helge Stormoen.

Wyjaśnił, że jeżeli nie nadejdzie dodatkowe wsparcie finansowe, to "największe progi zostaną przykryte wielkimi matami i na to położony zostanie tymczasowy asfalt. Powstaną górki, ale dla kolarzy nie tak drastyczne, jak śpiący policjanci".

Wyjaśnił też, że organizacja tego typu imprezy dopiero teraz pokazuje wysokość kosztów. – Musimy przebudować kilka rond i zakrętów, które są zbyt ostre, a później oczywiście nadejdą kolejne koszta, aby przywrócić jezdnie do stanu sprzed mistrzostw – podkreślił.

Kwiatkowski po MŚ: utrata koszulki to dla mnie cios