tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nie tylko Kazik... Kolejna piosenka o Gołocie

Andrzej Gołota (41-9-1, 33 KO) nigdy nie zdobył tytułu mistrza świata, ale pozostaje jednym z najbardziej inspirujących polskich sportowców. W 1997 roku został bohaterem piosenki autorstwa Kazika Staszewskiego. 20 lat później do losów pięściarza nawiązał wokalista amerykańskiego zespołu Sun Kil Moon, Mark Kozelek.
Riddick Bowe (L) i Andrzej Gołota (fot. Getty)

NIEZAPOMNIANE WOJNY GOŁOTA – BOWE

50-letni Kozelek w latach dziewięćdziesiątych był liderem wpływowej grupy Red House Painters. W 2002 roku po rozpadzie zespołu powołał do życia projekt Sun Kil Moon, który nazwę zawdzięcza... byłemu mistrzowi świata w kategorii koguciej, Moon Sung-kilowi.

Mark Kozelek (fot. Getty) Boks to temat bliski sercu Kozelka. Tytuły aż trzech piosenek z debiutanckiej płyty "Ghosts of the Great Highway" były poświęcone pamięci zmarłych pięściarzy. Wokalista przybliżył losy Salvadora Sancheza, Pancho Villi i Duk Koo Kima – wszyscy zmarli przedwcześnie w tragicznych okolicznościach.

Najnowszy projekt Amerykanina to album "30 Seconds to the Decline of Planet Earth" nagrany wspólnie z formacją Jesu. W szóstym utworze "Bombs" Kozelek wspomina koncert, który zagrał we Wrocławiu oraz opowiada o polskich korzeniach. Pod koniec piosenki pojawiają się nawiązania do walk Andrzeja Gołoty z Riddickiem Bowe – Polak w obu pojedynkach w 1996 roku wygrywał na punkty, ale przegrał przez dyskwalifikację po ciosach poniżej pasa.

Właśnie o tym opowiada Kozelek. Podkreśla, że Gołota pochodził z Polski i stał się znany z ciosów poniżej pasa, ale "wiele innych osób powinno zostać zdyskwalifikowanych za innego rodzaju ciosy poniżej pasa" – ma na myśli zwłaszcza okłamujących wyborców polityków. W kolejnych wersach dodaje, że jest dumny ze swoich korzeni i z wszystkiego, co się z nimi wiąże.

To nie pierwsza piosenka o Gołocie – 4 października 1997 roku utwór zatytułowany "Andrzej Gołota" opublikowała formacja Kazik Na Żywo. – Piosenka powstała z potrzeby chwili. Nigdy nie planuję tematu, zawsze jest to natchnienie i Andrzej Gołota dał mi je – tłumaczył po latach Kazik Staszewski. Tego samego dnia Polak stanął przed pierwszą w karierze szansą wywalczenia tytułu mistrza świata, ale przegrał z Lennoksem Lewisem przez nokaut w pierwszej rundzie.

Posłuchaj piosenki Sun Kil Moon "Bombs" (utwór numer 6)

Zobacz także O krok od tytułu... Czy Gołota pokonał Byrda?

najpopularniejsze

GOL! Polska – Irlandia 1:1: bramka Mateusza Klicha

Mecz towarzyski: Polska – Irlandia 1:1 (skrót meczu)

Mistrzostwa świata: Polacy zagrają z Serbią o pozostanie w turnieju

Polacy mogą przegrać i awansować? Sprawdź sytuację w tabelach grupowych

MŚ: Polaków mecz o wszystko. Spotkanie z Serbią w TVP [transmisja online]