tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Piłkarze Juventusu i Lazio na audiencji u... papieża

Bądźcie "świadkami lojalności, uczciwości, zgody i człowieczeństwa"- zaapelował we wtorek papież Franciszek do piłkarzy Juventus Turyn i stołecznego Lazio podczas audiencji w Watykanie. Odbyła się ona w przeddzień finału Pucharu Włoch w Rzymie.
Gianluigi Buffon (L), Papież Franciszek (P) (fot. PAP/EPA)

Zwracając się do piłkarzy, trenerów i kierownictwa obu klubów-finalistów rozgrywek papież położył nacisk na znaczenie sportu w obecnych czasach.

– Biorąc pod uwagę fascynację zawodową piłką nożną i to, jaki ma wpływ na ludzi, zwłaszcza młodych, spoczywa na was wielka odpowiedzialność. Ci, którzy uważani są za mistrzów, łatwo stają się punktami odniesienia – mówił Franciszek. Dodał też, że każdy mecz jest "próbą równowagi, opanowania i przestrzegania reguł".

– Ten, kto swoim zachowaniem potrafi to wszystko udowodnić, staje się wzorem dla swoich miłośników. I tego życzę każdemu z was; byście byli świadkami lojalności, uczciwości, zgody i człowieczeństwa – oświadczył papież.

Piłkarze Lazio i Juventusu u papieża (fot. PAP/EPA) Podkreślił z ubolewaniem, że na stadionach dochodzi do "epizodów przemocy, które zakłócają spokojny przebieg meczów i zdrową rozrywkę".

– Pragnę, abyście zgodnie z waszymi możliwościami, mogli zawsze pomagać na rzecz tego, by aktywność sportowa pozostała tym, czym jest i, dzięki osobistemu zaangażowaniu wszystkich, była elementem łączącym zawodników i całe społeczeństwo – stwierdził papież.

Pogratulował też obu klubom zauważając, że osiągają "znakomite rezultaty" i zarazem są "bardzo kochane".

– To wymaga od was tym bardziej głoszenia autentycznych wartości sportu – dodał.

Od piłkarzy Juventusu i Lazio Franciszek dostał klubowe koszulki.

Obecny na audiencji włoski minister sportu Luca Lotti ocenił, że słowa papieża są "skarbem dla świata sportu".

podobne informacje

Blaise Matuidi w Juventusie

Kto wygra ligi w sezonie 2017/18? Analitycy typują

Superpuchar Włoch dla Lazio, Szczęsny rezerwowym w Juventusie

"L'Equipe": Barcelona organizuje front przeciwko PSG