tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Piłkarze Juventusu i Lazio na audiencji u... papieża

Bądźcie "świadkami lojalności, uczciwości, zgody i człowieczeństwa"- zaapelował we wtorek papież Franciszek do piłkarzy Juventus Turyn i stołecznego Lazio podczas audiencji w Watykanie. Odbyła się ona w przeddzień finału Pucharu Włoch w Rzymie.
Gianluigi Buffon (L), Papież Franciszek (P) (fot. PAP/EPA)

Zwracając się do piłkarzy, trenerów i kierownictwa obu klubów-finalistów rozgrywek papież położył nacisk na znaczenie sportu w obecnych czasach.

– Biorąc pod uwagę fascynację zawodową piłką nożną i to, jaki ma wpływ na ludzi, zwłaszcza młodych, spoczywa na was wielka odpowiedzialność. Ci, którzy uważani są za mistrzów, łatwo stają się punktami odniesienia – mówił Franciszek. Dodał też, że każdy mecz jest "próbą równowagi, opanowania i przestrzegania reguł".

– Ten, kto swoim zachowaniem potrafi to wszystko udowodnić, staje się wzorem dla swoich miłośników. I tego życzę każdemu z was; byście byli świadkami lojalności, uczciwości, zgody i człowieczeństwa – oświadczył papież.

Piłkarze Lazio i Juventusu u papieża (fot. PAP/EPA) Podkreślił z ubolewaniem, że na stadionach dochodzi do "epizodów przemocy, które zakłócają spokojny przebieg meczów i zdrową rozrywkę".

– Pragnę, abyście zgodnie z waszymi możliwościami, mogli zawsze pomagać na rzecz tego, by aktywność sportowa pozostała tym, czym jest i, dzięki osobistemu zaangażowaniu wszystkich, była elementem łączącym zawodników i całe społeczeństwo – stwierdził papież.

Pogratulował też obu klubom zauważając, że osiągają "znakomite rezultaty" i zarazem są "bardzo kochane".

– To wymaga od was tym bardziej głoszenia autentycznych wartości sportu – dodał.

Od piłkarzy Juventusu i Lazio Franciszek dostał klubowe koszulki.

Obecny na audiencji włoski minister sportu Luca Lotti ocenił, że słowa papieża są "skarbem dla świata sportu".

podobne informacje

Wzruszający mecz Juve. Piękne pożegnanie Buffona

Buffon: odchodzę z Juve. W sobotę ostatni mecz

Szczęsny: grałem więcej, niż się spodziewałem

UEFA rozważa karę dla Buffona