tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Oko w oko" – Howard Webb

Rozmowa Jacka Kurowskiego ze znanym angielskim arbitrem – Howardem Webbem. Polscy kibice z pewnością kojarzą go z meczem Polska – Austria podczas Euro 2008.

Howard Webb o...

...o meczu Austria – Polska na Euro 2008:

Ludzie mogli myśleć, że dyktując rzut karny dla Austrii chciałem wynagrodzić gospodarzom błąd z pierwszej połowy, gdy uznałem nieprawidłowego gola Rogera Guerreiro. Ale tak nie było. Nie wiedziałem wtedy, że popełniłem błąd. Naprawdę nie chciałem naprawić jednego błędu drugim. A decyzja o karnym była słuszna. To był faul. Przed meczem ostrzegałem obie drużyny, że będę uważnie przyglądał się przepychankom w polu karnym. Koszulka została pociągnięta. (...) Następnego dnia otrzymywałem pogróżki, kontaktowała się ze mną policja, ponoć grożono mi śmiercią. Nie chciałem stać się wrogiem całego narodu. (...) Gdy przyjechałem do Polski na Euro 2012, nie wiedziałem jakiej reakcji się spodziewać. Moja mama pytała się, czy na pewno będę bezpieczny. Polacy okazali się jednak fantastyczni.

...o błędach sędziowskich:

Najważniejsza jest pewność siebie. Widać, kto ją ma, a kto nie. Mój dobry przyjaciel, Szymon Marciniak, już dziś jest jednym z najlepszych sędziów na świecie. Na boisku bije od niego pewność. Nawet jeśli chciałby opuścić ramiona z powodu popełnionego błędu, to nie okazuje tego. Nadal jest zdecydowany. Ludzie mu wierzą i ufają. Sędzia musi mieć takie podejście. Trzeba być w pewnym sensie aktorem.

...o swoim najlepszym i najgorszym meczu:
Prowadziłem ponad 500 zawodowych meczów. Wyróżniają się na pewno te spotkania, które miały największy wpływ na moją karierę, w tym TEN mecz z 2008 roku. Ale największe znaczenie dla mnie miały dwa spotkania z 2010 roku: finał Ligi Mistrzów między Interem Mediolan i Bayernem Monachium (2:0), który był zupełnie bezproblemowy dla sędziego. Pomyślałem wtedy "miło tu być". To był szczytowy moment mojej kariery. 50 dni później sędziowałem na mistrzostwach świata w RPA i zostaliśmy wyznaczeni do prowadzenia finału. Mecz Hiszpanii z Holandią był dla mnie bardzo trudny, to były dwie najtrudniejsze godziny w mojej karierze. 50 dni po najprzyjemniejszych. (...) Ludzie pytali potem "Jak mogłeś nie zauważyć brutalnego faulu Nigela De Jonga na Xabim Alonso?". Do dziś tego nie wiem...

Więcej w powyższym wywiadzie Jacka Kurowskiego.

najpopularniejsze

Mundial 2018: Kłopoty Francji. Karne, VAR i waleczna Australia

Mundial 2018: pewna wygrana Chorwacji. Nigeria rozczarowała

Mundial 2018: falstart Argentyny. Messi zmarnował karnego

Mundial 2018: nieudany powrót Peru. Minimalna wygrana Danii

Mundial 2018. Hiszpania – Portugalia 3:3: gol Ronaldo z rzutu wolnego