tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Historyczny przypadek. Kobieta poprowadzi mecze Bundesligi

Bibiana Steinhaus będzie sędziowała w przyszłym sezonie spotkania Bundesligi. To pierwsza kobieta, która będzie miała okazję prowadzić mecz męskich zespołów w najwyższej klasie rozgrywkowej. 38-letnia policjantka z Hannoveru jest jedną z czterech nowych twarzy na liście arbitrów pierwszej ligi niemieckiej.
Bibiana Steinhaus (Fot. Getty Images)

NOWE FC HOLLYWOOD. WIELKI KONFLIKT W BVB

Poza Steinhaus mecze Bundesligi będą prowadzić także: Martin Petersen (32 lata/Stuttgart), Sven Jablonski (27/Brema) i Soeren Storks (28/Velen). Zdegradowani zostali trzej arbitrzy – Wolfgang Stark, Guenter Perl oraz Jochen Drees – co oznacza, że w przyszłym sezonie lista sędziów będzie stworzona z 24 nazwisk.

Dla każdego sędziego – bez względu na to czy to mężczyzna, czy kobieta – wielkim celem jest gwizdanie podczas spotkań Bundesligi. Pracowałam na to bardzo ciężko i miałam kilka przeszkód na drodze, więc jestem zadowolona, że zyskałam aprobatę komisji sędziowskiej – powiedziała Steinhaus.

Mam świadomość, że będę pierwszą kobietą w Bundeslidze, a społeczeństwo i media będą szybko weryfikować moje decyzje – dodała.

Martin Petersen (fot. Getty Images) Prezydent niemieckiego związku piłki nożnej (DFB) Richard Grindel pogratulował Steinhaus, która poprowadzi finał kobiecej Ligi Mistrzów 1 czerwca w Cardiff. – Śledziłem jej rozwój przez wiele lat i jestem bardzo zadowolony. Chciałbym podziękować także komisji za docenienie pracy i dobrych występów, nie patrząc na płeć. Mam nadzieję, że będzie to pozytywny bodziec dla wszystkich młodych dziewczyn w Niemczech – powiedział Grindel.

Lutz Michael Froehlich – szef komisji sędziowskiej – tłumaczył kryteria, według których Steinhaus uzyskała promocję do Bundesligi. – Zawsze podkreślaliśmy fakt, że nasi arbitrzy są wyjątkowi. Bibiana osiągnęła wiele sukcesów i jest szanowana zarówno przez trenerów i zawodników, jak i przez władze klubów – podkreślił.

38-latka prywatnie jest partnerką Howarda Webba i zajmuje się sędziowaniem od 1999 roku. Poprowadziła 80 meczów w drugiej lidze niemieckiej od 2007 roku. Brała także udział w kobiecych mistrzostwach świata w 2011 i 2015 roku oraz igrzyskach olimpijskich w Londynie.

Zobacz także Puchar Konfederacji: Niemcy przyjadą bez gwiazd Rok temu był bezdomny, a teraz chce go Juventus

podobne informacje

Piłkarz Bayernu murem za "Lewym". "Cieszy się dużym szacunkiem"

Kolejne zmiany w Borussii. Klub ma nowego trenera

Bayern rozczarował na koniec sezonu. "Lewy" straci miejsce w składzie?

Wolfsburg wygrał baraż i zostaje w Bundeslidze