tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Powołania Marcina Dorny na Euro U21

Selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Polski Marcin Dorna powołał dziewięciu zawodników z lig zagranicznych na czerwcowe zgrupowanie w Arłamowie (5-14 czerwca 2017) i na turniej UEFA Euro U21. Na liście są Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński i Karol Linetty, czyli etatowi członkowie seniorskiej reprezentacji.
Arkadiusz Milik (P) (fot. Getty Images)

Warto zauważyć też obecność na liście Bartłomieja Drągowskiego, który po transferze do Fiorentiny nie zagrał w jej barwach ani razu, ostatnio zmagał się z urazami i nie został powołany na marcowe mecze towarzyskie z Włochami (1:2) i Czechami (1:2). W kadrze U21 19-letni bramkarz zagrał tylko trzykrotnie, ostatni raz – w październikowym spotkaniu z Czarnogórą (6:0).

Krystian Bielik (fot. Getty) Debiutant Bielik

Jeszcze większą niespodzianką jest powołanie dla Krystiana Bielika, który w drużynie Dorny nie wystąpił ani razu. Urodzony w 1998 roku stoper Arsenalu będzie prawdopodobnie jednym z najmłodszych uczestników turnieju, na którym zagrać mogą zawodnicy urodzeni w 1994 roku i później. Bielik był na wiosnę wypożyczony do Birmingham, gdzie zbierał dobre recenzje.

Jak podkreślono na oficjalnej stronie PZPN ŁączyNasPiłka.pl, Milik, Zieliński i Linetty będą do dyspozycji selekcjonera Dorny od 11 czerwca, czyli po meczu dorosłej reprezentacji z Rumunią (10 czerwca w Warszawie).

Pozostali powołani to stoperzy Igor Łasicki (Napoli) i Paweł Dawidowicz (VfL Bochum), pomocnik Bartosz Kapustka (Leicester City) i kapitan kadry U21, napastnik Mariusz Stępiński (Nantes). W porównaniu do ostatnich, marcowych powołań, miejsce w kadrze stracił trzeci bramkarz Sunderlandu Maksymilian Stryjek.

Boniek o słowach "Lewego": a jak powie o 500+? Nawałka ustąpił

23-letni Milik ostatni raz w "młodzieżówce" grał w listopadzie 2013 roku. Linetty – w marcu 2014, a Zieliński – w czerwcu 2014. Kapustka wrócił do kadry U21 już na marcowe sparingi. Wcześniej również był powoływany przez Adama Nawałkę do kadry A.

W marcu kapitan pierwszej reprezentacji Robert Lewandowski stwierdził, że "nie widzi sensu", by jego młodsi koledzy brali udział w czerwcowym turnieju. Nie zgodził się z nim jednak prezes PZPN Zbigniew Boniek. Ostatecznie selekcjoner Nawałka poszedł na rękę Dornie i wyraził zgodę na udział Milika, Zielińskiego i Linettego w młodzieżowym turnieju. Udało się też uzyskać "zielone światło" od ich klubów, które wcześniej również były przeciwne temu pomysłowi.

Zgrupowanie w Arłamowie potrwa do 14 czerwca. Następnie biało-czerwoni przeniosą się do Lublina, gdzie rozegrają dwa pierwsze mecze grupy A: ze Słowacją (16.06) i Szwecją (19.06). Na koniec grupowych zmagań w Kielcach podejmą Anglię (22.06). Euro U21 zacznie się 16 czerwca, a zakończy – 30 czerwca.

(fot. laczynaspilka.pl)
Zobacz także Plejada gwiazd w Polsce. Kadra Hiszpanii na Euro U21

podobne informacje

El. Euro U21: Michniewicz uzupełnił kadrę na mecz z Gruzją

Jan Bednarek: nie jadę do Southampton, by siedzieć na ławce

Spokojnie. Lewandowski też nigdy nie wygrał Euro U21

Dawidowicz kozłem ofiarnym? "Nie wysyłajmy go na szafot"