tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Minister Bańka: to wielkie wydarzenie dla Polski

– Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. To fantastyczny sukces, wielkie wydarzenie dla Polski, Katowic, polskiego sportu – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka komentując przyznanie Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku.
Witold Bańka (L) i Marcin Krupa (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Decyzja zapadła na czwartkowym posiedzeniu zarządu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Kandydaturę Katowic przedstawili tam minister Bańka i prezydent miasta Marcin Krupa. Prezentacja Katowic okazała się lepsza od oferty Genewy i Maskatu (stolica Omanu).

Taka konferencja odbywa się co sześć lat. To jedno z najważniejszych wydarzeń definiujące politykę związaną z walką z dopingiem w wymiarze globalnym. Ponad 2 tys. osobistości przyjedzie do Katowic, by wyznaczać kierunki walki z dopingiem, który jest takim cichym zabójcą idei olimpijskiej – dodał Bańka podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w Katowicach.

Witold Bańka (L) i Marcin Krupa (fot. 400mm) Perfekcyjna prezentacja

Polska dzisiaj wyznacza kierunki polityki antydopingowej. Takie państwa jak Ukraina, Azerbejdżan, Japonia korzystają z naszych rozwiązań legislacyjnych. Teraz to my, jako kraj, będzie decydować też o tym, w jakim kierunku pójdzie walka z dopingiem – powiedział minister.

Minister dziękował prezydentowi Krupie za znakomitą współpracę. – To była perfekcyjnie przygotowana prezentacja. Po jej przedstawieniu wybuchły brawa. Ogromne wrażenie na decydentach WADA zrobiło Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice – ocenił Bańka.

W roku 2019 oczy całego świata sportowego skierowane będą na Katowice, na obrady kongresu. To było warte zachodu, choć łatwo nie było. Z pewną obawą wyjeżdżaliśmy do Montrealu. Wróciliśmy dumni, bo usłyszeliśmy wiele pochwał od ludzi sportu, od byłych zawodników zasiadających w WADA. Nie byłoby tej imprezy, gdyby nie inspiracja ze strony pana ministra. Sami nie dalibyśmy rady – stwierdził Krupa.

Antydoping po polsku, czyli minister Bańka oficjalnie w WADA Minister przyznał, że działaczom WADA nie trzeba było przedstawiać Katowic. – To nie jest dla sportu anonimowe miasto. Przecież były tu rozgrywane mistrzostwa świata siatkarzy czy mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Ale pokazaliśmy nie tylko stronę sportową, ale i biznesową, gospodarczą – wyjaśnił Bańka.

W Montrealu szef Ministerstwa Sportu i Turystyki został również formalnie powołany na członka Komitetu Wykonawczego tej organizacji. Jego kandydatura została poparta jednogłośnie.

Na katowickiej konferencji dojdzie m.in. do wyboru nowych władz WADA i przeglądu Światowego Kodeksu Antydopingowego. Będzie to piąta edycja konferencji. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.

podobne informacje

Witold Bańka podsumował pracę Ministerstwa Sportu i Turystyki w ostatnich trzech latach

Prezydent Duda podziękował Radwańskiej za sukcesy i promowanie Polski

Minister sportu przekazał dobre wieści. Fundacja pomoże Ryszardowi Szurkowskiemu

50 milionów złotych na modernizację Małej i Średniej Krokwi