tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rosyjski miliarder chce przejąć Arsenal. Daje fortunę

Rosyjski magnat energetyczny Aliszer Usmanow złożył ofertę wykupienia pakietu 67 procent akcji Arsenalu za miliard funtów – poinformowały "Financial Times" i agencja Associated Press. Większościowy udziałowiec Stan Kroenke odrzucił jednak tę propozycję.
Aliszer Usmanow (L) i szef MKOl Thomas Bach (fot. Getty)

Usmanow od 2007 roku posiada 30 procent akcji londyńskiego klubu i jest jego drugim największym udziałowcem po Kroenkem. Nie zasiada jednak w zarządzie ani w radzie nadzorczej. Urodzony w Uzbekistanie miliarder kilka razy próbował przejąć większość udziałów, ale był skutecznie powstrzymywany przez konserwatywnych członków rodów od lat zarządzających klubem.

Stan Kroenke (fot. Getty) Według doniesień AP, Amerykanin Kroenke nie jest zainteresowany sprzedażą swoich udziałów mimo oferty opiewającej na okrągły miliard funtów. Nie odpowiedział jeszcze oficjalnie, na piśmie swojemu rosyjskiemu rywalowi.

Za słabe wyniki Arsenalu w ostatnich latach nie można winić tylko Arsene'a Wengera. Ogromną odpowiedzialność ponosi właściciel, który zupełnie nie interesuje się sportowym rezultatem – mówił w kwietniu Usmanow, który – w przeciwieństwie do Kroenkego – regularnie pojawia się na Emirates Stadium.

69-letni Amerykanin nabył pakiet większościowy klubu w 2011 roku. Jest też właścicielem klubu futbolu amerykańskiego Los Angeles Rams i piłkarskiego Colorado Rapids.

podobne informacje

Kto dybie na Dybalę? W Arsenalu zaprzeczają