Henrik Lundqvist
Chad Johnson
Viktor Fasth

Karne rozstrzygnęły finał. Kanada – Szwecja 1:2

Dopiero rzuty karne rozstrzygnęły wielki finał hokejowych mistrzostw świata Elity, w którym Szwecja pokonała Kanadę 2:1 (0:0, 1:0, 0:1, 0:0, 2:0) i po raz dziesiąty sięgnęła po to trofeum. Brąz zdobyła Rosja, która w meczu o 3. miejsce pokonała Finlandię 5:3.
MŚ Elity, finał: Kanada – Szwecja (skrót)
Colton Parayko i Henrik Lundqvist (fot. Getty Images)

Przed rokiem Szwedzi skończyli mistrzostwa na szóstym miejscu, przegrywając w ćwierćfinale z Kanadą aż 0:6. Teraz nadarzyła się okazja do rewanżu, chociaż to obrońcy tytułu byli faworytami. Drużyna ze Skandynawii, po wyjściu z grupy, złapała jednak wiatr w żagle i – na fali udanych występów – chciała utrzeć nosa rywalom.

William Nylander i Jason Demers (fot. Getty Images) Drużyna spod znaku Klonowego Liścia atakowała od pierwszych minut, jednak nie potrafiła sforsować szwedzkiej defensywy. Bardzo dobrze między słupkami spisywał się Henrik Lundqvist. Kiedy pod koniec drugiej tercji Kanada grała w przewadze, wydawało się, że dopnie swego.

Tymczasem to wicemistrzowie olimpijscy niespodziewanie objęli prowadzenie. Tuż przed końcem drugiej tercji odebrali krążek na połowie przeciwnika, ten trafił do Victora Hedmana, a zawodnik Tampa Bay Lightning zaskoczył Calvina Pickarda.

Zanim Szwedzi znów znaleźli się w komplecie, Kanada doprowadziła do wyrównania. Dwie minuty po rozpoczęciu trzeciej tercji w zamieszaniu pod bramką najwięcej sprytu wykazał Ryan O'Reilly. W końcówce obie drużyny miały swoje szanse, ale nie potrafiły rozstrzygnąć meczu w regulaminowym czasie.

Karne skutecznie wykonywali tylko Szwedzi, a do bramki trafili Nicklas Backstroem oraz Oliver Ekman-Larsson. Tym samym Szwecja, po czterech latach, po raz dziesiąty została mistrzem świata Elity. Kanada zmarnowała szansę, by wygrać je 27. raz, dzięki czemu zrównałaby się z najbardziej utytułowaną Rosją,