tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Peter Bosz w BVB. Holender będzie kopią Thomasa Tuchela?

Nowy trener Borussii Dortmund, Peter Bosz to jeden z najzdolniejszych szkoleniowców w Holandii. Przy okazji preferuje styl oparty na wielu podaniach. Tak jak Thomas Tuchel – jest odtwórcą taktyki Pepa Guardioli.
Peter Bosz (fot. Lucas Schulze/Getty Images)

W Dortmundzie znów wrze. Agent Tuchela atakuje BVB"

Działacze BVB szukali kogoś, kto nie wprowadziłby wielkich zmian. Bosz uwielbia futbol pełny kreatywności, wysokiego tempa. Dokładnie taki, jaki w poprzednim sezonie prezentowała Borussia.

– Kiedy siedzę na ławce, zawsze mam nadzieję, że moja drużyna uprzyjemni popołudnie. Jeśli uda nam się zagrać ładnie, fani prawdopodobnie będą zadowoleni. FC Barcelona miała regułę trzech sekund, potem należało oddać piłkę. W Ajaksie wprowadziłem regułę dwóch sekund – tłumaczył swoją filozofię Holender, który paradoksalnie na boisku z finezją nie miał zbyt wiele wspólnego. Zajmował się destrukcją. Agresja i zdecydowanie doprowadziły go do mistrzostwa i trzech krajowych pucharów w barwach Feyenoordu Rotterdam.

Bosz za wybitnego zawodnika nie uchodził. Do reprezentacji Oranje powoływany był rzadko, wystąpił tylko w ośmiu spotkaniach. Aż pięć z nich to mecze towarzyskie. W grach o poważniejszą stawkę pełnił rolę zmiennika.

Atutem Bosza jest umiejętność pracy z młodymi piłkarzami (fot. Lucas Schulze/Getty Images) Spec od młodzieży

Skromny dorobek piłkarski nie przeszkodził mu jednak w pracy dla wielkiego jak na warunki holenderskie Ajaksu. Potwierdził tam, że potrafi zarządzać młodymi piłkarzami. Radził sobie znakomicie, choć z jego zespołu odeszli tacy gracze jak Arkadiusz Milik, Jesper Cillessen, Riechedly Bazoer czy Anwar El Ghazi.

Mimo ubytków amsterdamczycy zajęli drugie miejsce w Eredivisie, kończąc ligę punkt za Feyenoordem. Taki dorobek miał prawo budzić uznanie. Zwłaszcza, że rok wcześniej – kiedy Bosz zastępował Franka de Boera – opinia publiczna odebrała tę nominację jako ruch co najmniej kontrowersyjny. W końcu do Ajaksu przyszedł ktoś bez dużego doświadczenia piłkarskiego czy trenerskiego. Usta krytyków ostatecznie zamknął awans do finału Ligi Europejskiej. Tam Holendrzy ulegli Manchesterowi United 0:2.

Co ciekawe, Bosz nie miał obaw, by postawić na kilku nastoletnich piłkarzy jednocześnie. Ta umiejętność może okazać się cenna także teraz. Borussia świętowała niedawno tytuł najlepszej drużyny Niemiec w kategorii wiekowej U-19. Zdaniem byłego trenera BVB, Juergena Kloppa latem ubiegłego roku największe talenty Europy wybrały właśnie klub z Zagłębia Ruhry.

Narkotyki, alkohol i kobiety zniszczyły największy rumuński talent. Tak upadał Adrian Mutu

Polityka kupowania graczy o dużym potencjale ma być kontynuowana. Choć okienko transferowe jeszcze się nie zaczęło, szef trzeciej drużyny Bundesligi, Hans-Joachim Watzke ogłosił ściągnięcie między innymi Mahmouda Dahouda oraz Maximiliana Philippa, czyli dwóch młodzieżowych reprezentantów Niemiec.

Mówi po niemiecku

Oczywiście Bosz to nie kandydat marzeń działaczy z Dortmundu. Na liście życzeń numerem jeden był prowadzący OGC Nice, Lucien Favre. Francuski klub nie chciał nawet podjąć rozmów na temat odejścia szkoleniowca. Niemcom zostało więc szukanie innego rozwiązania.

Nowy trener pasuje do Borussii nie tylko ze względu na specyfikę pracy. W jego przypadku szczególnie trudny nie będzie również proces aklimatyzacji, ponieważ płynnie mówi on po niemiecku. W 1998 był piłkarzem Hansy Rostock, a jego babcia kibicowała największemu wrogowi BVB – Schalke 04.

– Dla mnie to następny krok. Chcę pozwolić zawodnikom grać atrakcyjny futbol, a o dokładniejszych celach porozmawiamy na początku sezonu – mówił trener, którego kusił inny niemiecki klub, Bayer Leverkusen.

Rafał Wolski: sygnały od Nawałki miałem już od roku
Grosicki: Rumuni mogą napsuć krwi
Lewandowski ogląda Ekstraklasę? Pazdan zdziwiony
Konferencja prasowa reprezentacji Polski przed meczem z Rumunią
Czy Peter Bosz doprowadzi Borussię Dortmund do mistrzostwa Niemiec?
Czy Peter Bosz doprowadzi Borussię Dortmund do mistrzostwa Niemiec?
  • 63.3%TAK
  • 36.7%NIE

podobne informacje

Mainz – BVB 0:2. Udany debiut Stoegera

Oficjalnie: Borussia Dortmund zwolniła trenera Bosza

Media przed Real – Borussia: "Niech stanie się światłość"

Trener Borussii: Aubameyang jest fatalny. To bardzo słaby piłkarz