tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Nawałka w wersji U21". Marcin Dorna czeka na sukces

Marcin Dorna pracuje w PZPN już od blisko dekady, ale jak dotychczas jego największym sukcesem jest półfinał mistrzostw Europy do lat 17. Rozpoczynające się w piątek Euro U21 może być przełomowym momentem w karierze trenera, który jest świetnym specjalistą od piłki młodzieżowej, ale jeszcze nigdy nie prowadził seniorów.
Marcin Dorna (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Euro U21: oni grali w seniorskich reprezentacjach. Najlepsi Polacy!

Dorna to trener XXI wieku. Z nikłym doświadczeniem piłkarskim, za to od początku "zaprogramowany" na karierę szkoleniową i w pełni jej oddany. Pod wieloma względami łudząco przypomina Adama Nawałkę. Niczego nie zostawia przypadkowi, zwraca uwaga na każdy detal przygotowań, otacza się szerokim gronem fachowców, ale sam odpowiada za wynik.

Adam Nawałka (Ś) (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski) Pełna kontrola, pełna dyplomacja

Nawet ośrodek na zgrupowanie przed Euro wybrał ten sam, co przed rokiem Nawałka (młodzieżowcy zajęli nawet dokładnie to samo skrzydło hotelu). Podczas jedynego w całości otwartego treningu w Arłamowie jego podopieczni ćwiczyli poruszanie się formacjami, ich odbudowę i wzajemne uzupełnianie się – dokładnie tak jak w książce "Alfabet Nawałki" treningi dorosłej kadry opisywał Marcin Feddek.

Dorna przypomina selekcjonera kadry A jeszcze w jednej kwestii – jest niewiarygodnym dyplomatą, starannie waży każde słowo, a z jego konferencji prasowych nie można dowiedzieć się niczego konkretnego. W przeciwieństwie do Nawałki nie odmawia indywidualnych wywiadów, ale w nich również umiejętnie unika jasnych odpowiedzi na trudne pytania.

Zamiast brylować w mediach, Dorna woli pracować. W PZPN odpowiada nie tylko za wyniki "młodzieżówki". Jest też główną "twarzą" szkolenia – jest współautorem Narodowego Modelu Gry, współkoordynatorem projektu Akademia Młodych Orłów, ambasadorem turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Długo współpracował też ze szkoleniowym projektem Extratime.tvp.pl.

Trening reprezentacji Polski U21 w Arłamowie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Rozmówcy Dorny podkreślają jego ogromną wiedzę na temat piłki młodzieżowej i to na całym świecie. Jest w stanie z miejsca przywołać wyniki i uczestników konkretnych turniejów juniorskich z przeszłości, doskonale orientuje się też w obecnej sytuacji. Jeżeli jakiś trener wie, jakie obecnie trendy panują w szkoleniu młodych piłkarzy, to tym trenerem na pewno jest Dorna.

Marcin Dorna (L) i Zbigniew Boniek (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski) Od dziecka z dziećmi

Ale na koniec szkoleniowca i tak rozliczają wyniki. To zrozumiałe, że w szkoleniu juniorów trudno o spektakularne osiągnięcia, a Dorna od początku kariery nie miał styczności z piłką seniorską. Pochodzi z Poznania, najpierw, jeszcze podczas studiów, pracował z dziećmi w klubie GOSiR Dopiewo. Potem spędził ponad sześć lat trenując juniorów (U10-U15) Lecha Poznań. Równolegle zaczął prowadzić juniorskie kadry Wielkopolskiego ZPN (U11-U15), aż wreszcie w 2010 roku podjął pracę w centrali PZPN.

Największy sukces odniósł w 2012 roku. Zanim jeszcze kadra Franciszka Smudy poniosła klęskę na seniorskich mistrzostwach Europy, reprezentacja U-17 Dorny zajęła miejsce w strefie medalowej Euro w Słowenii. Tak naprawdę wystarczyło do tego tylko jedno zwycięstwo i dwa remisy oraz dwa strzelone gole. W grupie Polacy wygrali 1:0 z Belgią (po golu Mariusza Stępińskiego), zremisowali 1:1 ze Słowenią (gol Vincenta Rabiegi) i 0:0 z Holandią. Awans z drugiego miejsca w grupie od razu dał półfinał, w którym biało-czerwoni ulegli 0:1 Niemcom. Meczu o trzecie miejsce nie rozgrywano.

W kadrze na Euro U21 jest tylko trzech zawodników z tamtej drużyny. To Stępiński, Karol Linetty i Igor Łasicki. Długo nadzieje na powołanie mieli też Sebastian Rudol i Dariusz Formella. Pozostałe "Orlęta Dorny" sprzed pięciu lat są dziś na peryferiach wielkiej piłki.

Reprezentanci Polski U21, z prawej Marcin Dorna (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

W styczniu 2013 Dorna przejął po Stefanie Majewskim reprezentację U21. W debiucie pokonał towarzysko Litwę 3:0. Tak wyglądał pierwszy skład tamtej "młodzieżówki": Jakub Szumski – Wojciech Lisowski, Rafał Janicki, Marcin Kamiński, Mateusz Lewandowski – Dominik Furman, Rafał Wolski, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Paweł Wszołek – Mariusz Stępiński. Dwa gole strzelił Stępiński, a jednego wprowadzony po przerwie Bartłomiej Pawłowski. Z ławki ten mecz oglądali Linetty, Tomasz Kędziora i Damian Dąbrowski (dziś w dorosłej kadrze).

Celem Dorny był awans na Euro U21 2015. Kadra imponowała ofensywną, przebojową grą i dużą liczbą strzelanych goli. Dziewięć z nich zdobył Arkadiusz Milik, najlepszy strzelec eliminacji obok Anglika Saido Berahino (jednego mniej strzelił Alvaro Morata). U siebie Polacy wygrali wszystkie mecze, ale na wyjeździe potrafili pokonać tylko Maltę. Przed ostatnią kolejką mieli jeszcze szanse nawet na pierwsze miejsce, ale pogrzebała je pamiętna porażka 1:3 w Grecji. Ostatnie minuty tego dramatycznego spotkania można zobaczyć poniżej:

Niezależnie od ostatecznego rezultatu, po mistrzostwach na Dornę może czekać w PZPN inna funkcja w pionie szkolenia albo Szkole Trenerów. Pytanie, czy pochodzący z Wielkopolski trener nie chciałby wreszcie spróbować swoich sił w piłce seniorskiej? Uzyskanie od niego jakiejkolwiek deklaracji jest niemożliwe, ale jeśli chciałby kiedyś zostać następcą Nawałki (a trudno oprzeć się wrażeniu, że taką ścieżkę wytacza dla niego PZPN), to musiałby najpierw nabrać doświadczenie w pracy z zawodnikami starszymi niż 22-, 23-letni.

Na razie jednak sam trener ma dopiero 37 lat (we wrześniu skończy 38) i cała kariera przed nim.

Bilans Marcina Dorny z kadrą U21:
27 meczów (19 towarzyskich) – 16 zwycięstw, 3 remisy, 8 porażek – bramki: 53:28

najpopularniejsze

Podoliński: Szczęsny jest numerem jeden kadry

Aliou Cisse: nie jedziemy do Rosji jako turyści

Gorąco w Niemczech! "On traktuje piłkarzy jak idiotów"

Awantura na konferencji. Szpilka kontra Binkowski

Artur Wichniarek: mogłem swoją karierę wykorzystać bardziej