tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nie żyje Józef Grudzień. Mistrz olimpijski z Tokio

W sobotę w wieku 78 lat zmarł Józef Grudzień, mistrz olimpijski w boksie z igrzysk w Tokio. Zdobył również srebrny medal podczas igrzysk w Meksyku oraz dwa medale mistrzostw Europy.
Z archiwum TVP. Mój nacenniejszy medal: Józef Grudzień
Józef Grudzień (fot. PAP)

Grudzień to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego pięściarstwa. Urodził się 1 kwietnia 1939 roku w Piasku Wielkim. Boksował w wadze lekkiej, a jego największym sukcesem było bez wątpienia złoto IO wywalczone w 1964 roku, wywalczone po zwycięstwie nad Wiliktoem Barannikowem, reprezentantem ZSRR. Cztery lata później w Meksyku przegrał dopiero w finale.

– Nie było internetu, więc wiedzę o dalekich krajach czerpaliśmy z książek, z lekcji geografii w szkole. Do momentu debiutu olimpijskiego najdalej byłem na terenie dawnego Związku Radzieckiego, nigdy w Azji nie startowałem. Ale do tego wyjazdu szykowaliśmy nie tylko formę sportową. Nauczyliśmy się kilku zwrotów grzecznościowych, wiedzieliśmy jak się zachować w odmiennej kulturze japońskiej – mówił w 2014 roku, wspominając swój występ olimpijski w Tokio.

Świetnie radził sobie również w mistrzostwach Europy. W 1965 roku w Berlinie zajął drugie miejsce. Dwa lata później w Rzymie okazał się najlepszym zawodnikiem turnieju. Trzykrotnie był również mistrzem Polski (1965, 1967 i 1968 r.).

Po zakończeniu kariery aktywnie uczestniczył w życiu sportowym. Pracował m.in. jako trener i działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Był laureatem nagrody im. Aleksandra Rekszy, przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla polskiego pięściarstwa. Został też odznaczony Krzyżami Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł Józef Grudzień. "Duchem jest z nami"

podobne informacje

Józef Grudzień spoczął na warszawskich Powązkach

Kosedowski wspomina Grudnia. "Wyjątkowy człowiek"

Józef Grudzień: marzę o powrocie do Tokio

Grudzień: Zbyszek Pietrzykowski był naszym liderem