tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PŚ w wioślarstwie: siedem polskich osad na podium

Aż siedem z 10 startujących w Poznaniu polskich osad zajęło miejsca na podium w regatach wioślarskiego Pucharu Świata. Dwie z nich – kobieca czwórka podwójna oraz Artur Mikołajczewski w jedynkach wagi lekkiej – wywalczyły złote medale.
Martyna Mikołajczak (L) i Weronika Deresz (P) (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Biało-czerwoni w drugiej edycji PŚ zanotowali bardzo dobry występ. Z dziesięciu osad do finałów A zakwalifikowało się dziewięć i tylko dwie z nich nie zdobyły medali.

W niedzielę triumfowała kobieca czwórka podwójna. Wprawdzie obsada była bardzo skromna, bo wystąpiły tylko cztery reprezentacje, ale dość mocna. Podopieczne Jakuba Urbana pokonały dość wyraźnie Australijki i Chinki, a dopiero czwartą lokatę zajęły Mistrzynie Europy Niemki, prowadzone od tego roku przez byłego trenera polskiej kadry Marcina Witkowskiego.

Nie miałyśmy wyjścia, jesteśmy u siebie, nie mogłyśmy zawieść tych wspaniałych kibiców. Trzeba było "coś" pokazać. Chciałyśmy wygrać zwłaszcza z Niemkami, żeby pokazać trenerowi Witkowskiemu, że umiemy wiosłować – powiedziała Kobus.

Zadowolony z podopiecznych był także Urban. – Nie mówiłem tego dziewczynom, żeby nie zapeszać, ale patrząc na wcześniejsze występy byłem raczej przekonany, że mogą wygrać – stwierdził szkoleniowiec.

PŚ: cóż za końcówka! Drugie miejsce Deresz i Mikołajczak Powody do zadowolenia miała czwórka bez sterniczki: Anna i Maria Wierzbowskie, Joanna Dittmann i Monika Ciaciuch, które uplasowały się na trzeciej pozycji. – Jako szlakowa mogę powiedzieć, że ekonomicznie rozłożyliśmy siły, technicznie też to dobrze wyglądało. Długo odpierałyśmy ataki Amerykanek, nie spodziewałyśmy się natomiast, że Chinki będą takie szybkie – opowiadała po wyścigu Maria Wierzbowska.

Ta załoga razem pływa od kilku miesięcy. Start w Poznaniu był ich dopiero trzecim na międzynarodowych regatach. – Widać, że z każdych zawodów uczymy się, zmieniamy taktykę. Staramy się coraz więcej sił zostawiać na koniec i nie pozwalać się wyprzedzać innym osadom, jak to miało miejsce ostatnio. Na pewno plusem jest to, że jesteśmy osadą klubową, mamy więcej czasu na wspólne treningi – dodała.

Drugie miejsce w dwójce podwójnej wagi lekkiej zajęły Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak. Podopieczne Przemysława Abrahamczyka, które wygrały pierwsze w tym sezonie zwody PŚ w Belgradzie i zdobyły złoty medal mistrzostw Europy w Racicach, na mecie czuły niedosyt. – Chciałyśmy "złotego hat-tricka" – skomentowała Deresz. – Traktujemy to jako przegraną, ale myślę, że to jest takie nastawienie, które pomoże nam ciągle podnosić sobie poprzeczkę. Wiadomo, że publiczność się cieszy z medali, ale my wymagamy od siebie bardzo dużo. Chcemy dominować w tym sezonie – dodała Mikołajczak.

PŚ: udany finisz. Kowalski i Jankowski na podium W rywalizacji mężczyzn na podium stanęły dwie polskie dwie załogi. Na trzecim miejscu finiszowali Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Przegrali z Francuzami i Irlandczykami, a czwartych na mecie Chińczyków wyprzedzili zaledwie o 0,25 s.

Cała czołówka jest tak blisko siebie, że mogliśmy równie dobrze zająć czwarte miejsce, albo drugie. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się odeprzeć atak Chińczyków i powalczyć do końca z Irlandczykami. Dobrze, że dziś było słonecznie, taka "wioślarska" pogoda. Trzeba być jednak dobrym w każdych warunkach – ocenił Kowalski.

Trzecią lokatę zajęła również dwójka podwójna: Dominik Czaja i Adam Wicenciak. Polacy zaledwie o 0,29 sek. Pokonali czwartą na mecie ekipę Australii. Wygrali Nowozelandczycy przed Norwegami.

Tylko dwie polskie osady w niedzielę nie stanęły na podium. Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup finiszowali na piątej pozycji. Wygrali Brytyjczycy przed Holendrami i Norwegami.

Także piąta na zakończenie zawodów była męska ósemka. Zbigniew Schodowski, Bartosz Modrzyński, Ryszard Ablewski, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Mateusz Wilangowski Marcin Brzeziński, Piotr Juszczak i Daniel Trojanowski (sternik) zajęli ostatnie miejsce ze wszystkich startujących osad. Wygrali Niemcy, przed Nową Zelandią i Wielką Brytanią.

Mikołajczewski po zwycięstwo sięgnął w sobotę, gdy odbywały się finały konkurencji nieolimpijskich. W rywalizacji kobiet w jedynkach wagi lekkiej drugie miejsce zajęła Joanna Dorociak, a 16. była Monika Kowalska.

W poznańskich regatach wystąpiło ponad 500 zawodników z 39 krajów. Ostatni, trzeci Puchar Świata rozegrany zostanie w Lucernie w dniach 7-9 lipca.

PŚ: polska czwórka podwójna kobiet najlepsza
PŚ: brązowy medal czwórki bez sterniczki

podobne informacje

PŚ w wioślarstwie: dwie polskie osady na podium w Belgradzie

PŚ w wioślarstwie: Deresz i Mikołajczak w finale

PŚ w wioślarstwie: cztery osady awansowały do finału

PŚ: trzy polskie osady wystąpią w finale A