23 Oswaldo Alanis
  Fernando Santos
  Juan Carlos Osorio

Portugalia – Meksyk 2:2. Kapitalna końcówka

Reprezentacja Portugalii zremisowała z Meksykiem 2:2 (1:1) w meczu 1. kolejki grupy A Pucharu Konfederacji. O wyniku zadecydowały ostatnie minuty spotkania – mistrzowie Europy dali sobie wydrzeć zwycięstwo w dodatkowym czasie.
Puchar Konfederacji, Rosja, grupa A: Portugalia – Meksyk [skrót]
Cristiano Ronaldo i Andres Guardado (fot. Getty Images)

PK: PEWNA WYGRANA ROSJI. ZAMIESZANIE PRZY GOLU

BOHATER MECZU: RICARDO QUARESMA
Skrzydłowy Besiktasu Stambuł był jedną z kluczowych postaci w ofensywie mistrza Europy. Strzelił gola i popisał się kilkoma innymi udanymi akcjami. Mógł zdobyć drugą bramkę, ale przy strzale z 40. minuty zabrakło mu precyzji. Gdyby Cedric wykorzystał jego podanie w 26. minucie, mógł też mieć asystę.

ANTYYBOHATER: CARLOS SALCEDO
Jeden z najsłabszych punktów reprezentacji Meksyku. Źle zachował się przy pierwszym golu dla Portugalczyków – minął się z piłką, co otworzyło Cristiano Ronaldo drogę do bramki. Był też bliski trafienia samobójczego, ale w tamtej sytuacji skórę uratował mu Guillermo Ochoa.

Piłkarze reprezentacji Portugalii (fot. PAP/EPA)

JAK PADŁY GOLE?
1:0 (35') – Ronaldo dostał długie podanie, wykorzystał błąd Salcedo i pobiegł w kierunku bramki. Gdy wbiegł w pole karne wydawało się, że stracił panowanie nad piłką. Jednak w tym momencie zagrał do Quaresmy, który minął Ochoę i z bliska strzelił gola.
1:1 (42') – Raphael Guerreiro nie trafił w piłkę, którą przejął Carlos Vela. Chwilę potem dograł ją wprost na głowę Javiera Hernandeza, a ten doprowadził do wyrównania.
2:1 (86') – Gelson Martins wbiegł w pole karne i chciał zagrać do jednego z partnerów. Podanie próbował przerwać Hector Herrera. Odbił piłkę, do której doszedł Cedric i mocnym kopnięciem dał prowadzenie Portugalii.
2:2 (90+2') – Jonathan dos Santos dośrodkował z rzutu rożnego, a gola głową strzelił Hector Moreno.

Piłkarze reprezentacji Meksyku (fot. Getty Images)

JAK MOGŁY PAŚĆ GOLE?
21' – Ronaldo trafił z woleja w poprzeczkę, ale przy piłce dalej byli Portugalczycy i Nani strzelił gola. Sędzia Nestor Pitana nie uznał jednak bramki – dzięki VAR stwierdzono, że jeden z zawodników mistrzów Europy był w tej akcji na spalonym.
26' – Quaresma znakomicie podał do Cedrica, który przegrał w sytuacji sam na sam z Ochoą.
30' – Carlos Vela kopnął z rzutu wolnego, jednak piłka minęła słupek.
33' – William Carvalho dośrodkował w pole karne, a Salcedo omal nie strzelił gola samobójczego. Piłkę po jego niefortunnym uderzeniu głową odbił Ochoa.
38' – Vela dośrodkował w pole karne, a Hernandez oddał strzał głową. Pewną interwencją popisał się Rui Patricio.
40' – Guerreiro podał do Ronaldo, który kapitalnie odegrał piłkę piętą do Quaresmy. Skrzydłowy zmarnował jednak okazję i uderzył niecelnie.
45' – to powinien być drugi gol dla Meksyku. Vela przedarł się z piłką prawym skrzydłem i podał do Raula Jimeneza, a ten idealnie zagrał do Hernandeza. Snajper El Tri przestrzelił.
53' – Jimenez wbiegł w pole karne i kopnął na bramkę, ale jego uderzenie zablokował Pepe.
80' – Quaresma kopnął z woleja zza pola karnego, jednak bramkarz złapał piłkę.
84' – Andre Silva doszedł do piłki dośrodkowanej przez Guerreiro i uderzył głową. Genialną interwencją popisał się Ochoa.
89' – kontratak Portugalczyków. Silva zagrał do Gelsona Martinsa, który obrócił się z piłką i kopnął tuż obok słupka.

SYTUACJA W TABELI:
Po 1. kolejce liderem grupy A jest Rosja, która w sobotę pokonała Nową Zelandię 2:0. Za plecami Sbornej z dorobkiem punktu są Meksykanie i Portugalczycy. Kolejne spotkania tej grupy zostaną rozegrane w środę. Rosjanie zmierzą się z mistrzami Europy, a Nowa Zelandia zagra z Meksykiem.