tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zawody jeździeckie CSI4*: Garcia wygrał GP Poznania

Włoch Juan Carlos Garcia na koniu Gitano V Berkenbroeck wygrał konkurs Grand Prix podczas międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody CSI4* (pula nagród 860 tysięcy zł), które w niedzielę zakończyły się w Poznaniu. Piąty był Kamil Grzelczyk na Wibaro.
Juan Carlos Garcia (fot. Getty Images)

Grand Prix (wysokość przeszkód 160 cm) było zwieńczeniem czterodniowej imprezy na Hipodromie Wola, która była jednocześnie 8. memoriałem Macieja Frankiewicza, zmarłego w 2009 roku wiceprezydenta Poznania. Zawodnicy w tym konkursie walczyli o punkty do światowego rankingu i o niemałe nagrody – pula wynosiła 100 tysięcy euro. Była to również eliminacja do tegorocznych mistrzostw Europy i świata.

Dziesięciu jeźdźców w tym dwóch Polaków Kamil Grzelczyk na koniu Wibaro oraz Krzysztof Ludwiczak (Nordwind) bezbłędnie zaliczyło pierwszy przejazd i awansowało do decydującej rozgrywki.

W drugim przejeździe najszybciej parkur pokonał doświadczony włoski jeździec Juan Carlos Garcia, który przed rokiem był drugi. Triumfator zainkasował premię 110 tysięcy złotych i otrzymał pamiątkową szablę z rąk wdowy po patronie imprezy - Joanny Frankiewicz.

Kolejne lokaty zajęli Szwajcar Edwin Smits (Rouge Pierreville) i Belg Thierry Goffinet (Artuur HJ Z). Najlepszy z Polaków Grzelczyk zaliczył bezbłędny przejazd, ale miał słabszy czas od rywali i został sklasyfikowany na piątym miejscu.

Cieszę się z czystego przejazdu, parkur był bardzo wymagający i muszę przyznać, że jeszcze w tym roku, w tak trudnym konkursie nie startowałem. Udało mi się też zakwalifikować na mistrzostwa Europy i świata. Poziom zawodów był na pewno wysoki, a duża pula nagród sprawiła, że mieliśmy zawodników z pierwszej setki rankingu światowego – ocenił Grzelczyk, aktualny mistrz Polski.

Dyrektor sportowy zawodów i jednocześnie gospodarz toru Szymon Tarant był pod wrażeniem rywalizacji. – Bardzo wysoki poziom zawodów, doskonali zawodnicy i pełne trybuny kibiców. Nic, tylko się cieszyć. Do tego jeszcze dobra postawa Polaków, z których dwójka awansowała do rozgrywki Grand Prix, a to nieczęsto się zdarza. Grzelczyk pojechał bardzo dobrze, choć liczyłem, że pojedzie bardziej ostro, ale widocznie znał doskonale możliwości swojego konia. Ludwiczak z kolei trochę zaryzykował i mu nie wyszło. Ale on ma olbrzymi potencjał i jeszcze nie raz wygra takie zawody – podsumował Tarant.

Tegoroczne zawody na hipodromie Wola była bardzo udane dla Polaków, którzy wygrali dwa z czterech konkursów zaliczanych do światowego rankingu. W czwartek Grzelczyk wygrał Dużą Rundę, z kolei w sobotę Skrzyczyński triumfował w finale Średniej Rundy. Poznańska impreza jest jedną z najważniejszych w kraju, obok zawodów CSIO w Sopocie. Przez cztery dni rywalizowało ponad 100 jeźdźców dosiadających 260 koni.

podobne informacje

CSIO5* w Sopocie: Polacy tuż za podium w prestiżowych zawodach

Wielka gala w Cardiff i finał w Miami. Sobota w TVP Sport

Cavaliada: Skrzyczyński zwycięzcą średniej rundy

ME w WKKW: 18 tysięcy kibiców w Strzegomiu