tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ten mecz trzeba wygrać. Polska zagra ze Szwecją

W poniedziałek wieczorem – szybciej, niż ktokolwiek się spodziewał – reprezentacja Polski do lat 21 rozegra w mistrzostwach Europy "mecz o wszystko". Biało-czerwoni zmierzą się w Lublinie ze Szwecją. Relacja "minuta po minucie" z tego spotkania od godz. 20:30 w SPORT.TVP.PL.
Tomasz Kędziora (fot. PAP)

ZMIANY W KADRZE U21. "KAPUSTKA CIENIEM SIEBIE..."

Polacy rozpoczęli turniej od porażki ze Słowacją. Nie to było jednak najgorsze. Tuż po spotkaniu kilku zawodników – na czele z Krystianem Bielikiem i Krzysztofem Piątkiem – głośno podważało decyzje i metody pracy selekcjonera Marcina Dorny. Zrobiło się nerwowo, konieczne były oświadczenia, a media i kibice poddały w wątpliwość atmosferę w kadrze.

Krystian Bielik: byłem przekonany, że wejdę na boisko Im wcześniej, tym lepiej

Są jednak i tacy, zdaniem których podobny "wstrząs" dobrze zrobi grupie młodych reprezentantów. I samemu Marcinowi Dornie. Polska wyglądała ze Słowacją na zespół zagubiony, słaby i niechętny do walki. A przecież naprzeciw graczom Sampdorii, Nantes czy Leicester stanęli piłkarze Nordsjaelland, Trenczyna i Cracovii. "Na papierze" powinniśmy to spotkanie wygrać.

Nie wygraliśmy, w związku z czym w poniedziałkowy wieczór zagramy o "być albo nie być" na turnieju, którego Polska jest gospodarzem. Naszymi rywalami będą Szwedzi. Ci sami, którzy sprawili sporo kłopotów mocnym Anglikom (0:0). I – zdaniem Adriana Boothroyda – szkoleniowca Lwów Albionu, sporo problemów sprawią i nam. – Bardzo dobrze prezentowali się i w ataku, i w defensywie. Szwecja w tym turnieju sprawi jeszcze wiele trudności innym zespołom, zarówno Polsce, jaki i Słowacji – wyznał dziennikarzom.

Paweł Cibicki (fot. PAP) "Niezwyciężeni"

– Wiemy, że Polacy muszą wygrać ten mecz, lecz my czujemy się niezwyciężeni – powiedział kapitan drużyny Trzech Koron, Kristoffer Olsson, w rozmowie z dziennikiem "Aftonbladet".

W tym samym wywiadzie podkreślił rolę przygotowania psychicznego, wbijając – świadomie lub nie – szpilkę w nieco rozbity polski zespół. – Nawet nasze media nie wierzyły, że jesteśmy w stanie ugrać coś z Anglią. Psychika w tym sporcie to połowa sukcesu. Po tym remisie jesteśmy jeszcze bardziej pewni siebie – dodał.

Dorna buńczucznymi zapowiedziami się jednak nie przejmuje. – Mając szacunek do przeciwnika, skupiamy się na własnej grze, na wypracowaniu właściwych zachowań i zagrań dających pozytywną energię na boisku. W tym turnieju nie ma słabych drużyn, tu wszystkie prezentują wysoki poziom – zdradził na konferencji prasowej polski szkoleniowiec.

Polacy przed meczem ze Słowacją (fot. PAP) Aż pięć zmian?

Wszystko wskazuje na to, że w reprezentacji Polski dojdzie do kilku zmian w wyjściowej jedenastce. Do jednej na pewno – Bartosz Kapustka ma problemy z kostką i ze Szwecją nie zagra. Co poza tym?

Po "elektrycznym" występie Jakuba Wrąbla, szansę gry w bramce dostanie zapewne Bartłomiej Drągowski. Fatalnie w starciu ze Słowacją wyglądał też Paweł Dawidowicz, którego ma zastąpić Bielik. Po zawieszeniu za kartki wróci Dawid Kownacki, którego możemy zobaczyć w ataku. Czy Dorna zdecyduje się na grę jednym (Kownacki? Niezgoda? Stępiński?), czy dwoma napastnikami – dowiemy się tuż przed spotkaniem. – Decyzję podejmiemy po ostatnim treningu i rozmowie z zawodnikami. To oni jako pierwsi dowiedzą się o jakichkolwiek zmianach, jeśli takie nastąpią – zapewniał szkoleniowiec.

Przewidywany skład Polaków:

Jakim wynikiem zakończy się mecz Polska - Szwecja?
Jakim wynikiem zakończy się mecz Polska - Szwecja?
  • 36.1%Wygrana Polski
  • 11.3%Remis
  • 52.6%Wygrana Szwecji
Patryk Lipski: czujemy wielki żal
Jakub Wrąbel: euforia po golu nas zgubiła
Paweł Dawidowicz: po golu za bardzo się cofnęliśmy
Tomasz Kędziora: nie powinniśmy się cofać po golu
Jarosław Jach: spokojnie mogliśmy zremisować