tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Fińskie media z szacunkiem o Legii. "Poskromili Real"

Fińskie media podkreśliły, że wylosowanie Legii Warszawa w eliminacjach do piłkarskiej Ligi Mistrzów przez IFK Mariehamn jest wielkim wyzwaniem. Jednocześnie wyrażają zadowolenie, że przeciwnikiem jest dobrze znany w tym kraju zespół, który ma w składzie reprezentanta kraju, Kaspra Hamalainena.
Jakub Czerwiński (L) i Karim Benzema (fot. Getty)

LM: LEGIA POZNAŁA RYWALA W 2. RUNDZIE ELIMINACJI

"IFK Mariehamn wylosował bardzo silnego przeciwnika i zmierzy się z zespołem, który niedawno poskromił sam Real Madryt, remisując z tym gigantem. Mistrz Finlandii będzie miał szansę pokazać swoje skrzydła w spotkaniu z mistrzem Polski, w którego barwach gra nasz Kasper Hamalainen" – skomentował kanał fińskiej telewizji YLE.

Stadion IFK Mariehamn (fot. ifkfotboll.ax/) "Nasz zespół wylosował Legię Warszawa, trudnego przeciwnika, na równi z Celtikiem Glasgow. Mogliśmy też trafić na raczej słabsze szwedzkie Malmoe FF lub norweski Rosenborg BK. Polski zespół nie będzie więc łatwą przeprawą" – napisano w lokalnej gazecie "Alandstidningen".

IFK Mariehamn gra w fińskiej lidze, ponieważ Wyspy Alandzkie liczące 29 tysięcy mieszkańców są terytorium Finlandii, lecz posiadają autonomię z własnym rządem, flagą, paszportami, a nawet tablicami rejestracyjnymi.

"Dla nas to wielki zaszczyt grać w takich rozgrywkach jak Champions League, lecz mamy dalsze cele. Chcemy zbudować własną reprezentację Wysp Alandzkich, które są fińskim terytorium autonomicznym z bardzo podobnym statusem jak zależne od Danii 50 tysięczne Wyspy Owcze" – ocenił członek rządu Wysp Alandzkich, Gunnar Westerholm.

"Nie spieszy się nam jednak i prowadzimy strategię małych kroków, a pierwszym krokiem jest posiadanie już jednego sędziego w UEFA z paszportem Wysp Alandzkich" – dodał.

Wyjaśnił też, że "tutaj nikt nie mówi po fińsku, a dla 88 procent populacji szwedzki jest językiem ojczystym. Nie czujemy się Finami ani Szwedami. Jesteśmy Alandczykami, a jedyny związek z Finlandią, poza podatkami, pojawia się tylko raz w roku kiedy Finlandia gra mecz hokejowy ze Szwecją. Wtedy kibicujemy właśnie jej".

Podkreślił też, że przyjazd znanego europejskiego zespołu z milionowego miasta do 11-tysięcznej stolicy Wysp Alandzkich Mariehamn będzie wielkim wydarzeniem dla lokalnej społeczności, lecz "jak to się mówi, nie liczy się wielkość tylko jakość".

"NASZĄ SIŁĄ JEST DRUŻYNA, NIE BOIMY SIĘ LEGII"

podobne informacje

Legia Warszawa przegrała z trzecioligowcem na zakończenie obozu w Portugalii

Rządy twardej ręki. Sa Pinto przeciw całemu światu

Ekstraklasa: Legia Warszawa wygrała kolejny sparing w Portugalii

Krzysztof Mączyński wolnym zawodnikiem. Legia rozwiązała umowę