tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Blatter przerwał milczenie. "Walczyłem o Nobla"

Sepp Blatter, były prezydent FIFA, udzielił obszernego wywiadu dziennikowi "The Guardian". Opowiedział w nim m.in o zawieszeniu po aferze korupcyjnej, swoim załamaniu nerwowym i... nagrodzie Nobla, o którą ubiegał się dla futbolu.
Sepp Blatter (fot. Getty Images)

Godzina meczu i... nie tylko. Futbol czeka rewolucja?

Kilka dni temu zapadł pierwszy wyrok w głośnej aferze korupcyjnej, którą badają wspólnie prokuratury USA i Szwajcarii. Skazany został pracownik banku, który przyjął łącznie 650 tys. dolarów łapówki za fałszowanie dokumentów. Na celowniku wciąż jest około 25 osób, w tym Blatter.

Sepp Blatter (fot. Getty Images) Kłopoty FIFA z wymiarem sprawiedliwości zaczęły się w maju 2015 roku. Wówczas przed kongresem w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Są podejrzani o przyjęcie łapówek o łącznej wartości nawet 100 milionów dolarów. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

– Bardzo to wszystko przeżyłem. My katolicy 1 listopada chodzimy na groby swoich bliskich. Będąc na cmentarzu, poczułem się bardzo źle. Zabrano mnie do kliniki w Zurychu. Mój układ odpornościowy po prostu przestał funkcjonować – powiedział Blatter. – Byłem w szoku. Co gorsza, to uczucie do tej pory nie minęło.

Szwajcar przyznał, że czuje się niesprawiedliwie traktowany w związku z aferą. – Mnóstwo osób popełniło błędy. Nie rozumiem, dlaczego całą odpowiedzialność i wszystkie zarzuty ma wziąć na siebie prezydent FIFA – dodał.

Michel Platini i Sepp Blatter (fot. Getty Images) Jednym z najciekawszych wątków rozmowy była kwestia przyznania nagrody Nobla dla piłkarskiej centrali. – Mieliśmy kilka spotkań w tej sprawie z komitetem noblowskim. Mocno namawiałem ich do tego, by przyznać tę nagrodę dla futbolu. Nie dla konkretnej osoby, ale całej piłkarskiej społeczności, dla FIFA.

Blatter i ówczesny szef UEFA Michael Platini zostali zawieszeni przez Komisję Etyki FIFA w grudniu 2015 w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich na konto Francuza w 2011 roku. Obaj działacze utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Platini wykonał na rzecz światowej federacji dekadę wcześniej, a umowa była ustna. Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie odrzucił ich apelację.

podobne informacje

Poważne straty finansowe FIFA. "Negatywny wpływ korupcji"

Sześć lat bez futbolu. CAS odrzucił apelację Blattera

Blatter przeciwko reformie. "Stary system się sprawdza"

Dwóch kandydatów. Kto następcą Platiniego w UEFA?