tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Blatter przerwał milczenie. "Walczyłem o Nobla"

Sepp Blatter, były prezydent FIFA, udzielił obszernego wywiadu dziennikowi "The Guardian". Opowiedział w nim m.in o zawieszeniu po aferze korupcyjnej, swoim załamaniu nerwowym i... nagrodzie Nobla, o którą ubiegał się dla futbolu.
Sepp Blatter (fot. Getty Images)

Godzina meczu i... nie tylko. Futbol czeka rewolucja?

Kilka dni temu zapadł pierwszy wyrok w głośnej aferze korupcyjnej, którą badają wspólnie prokuratury USA i Szwajcarii. Skazany został pracownik banku, który przyjął łącznie 650 tys. dolarów łapówki za fałszowanie dokumentów. Na celowniku wciąż jest około 25 osób, w tym Blatter.

Sepp Blatter (fot. Getty Images) Kłopoty FIFA z wymiarem sprawiedliwości zaczęły się w maju 2015 roku. Wówczas przed kongresem w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Są podejrzani o przyjęcie łapówek o łącznej wartości nawet 100 milionów dolarów. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

– Bardzo to wszystko przeżyłem. My katolicy 1 listopada chodzimy na groby swoich bliskich. Będąc na cmentarzu, poczułem się bardzo źle. Zabrano mnie do kliniki w Zurychu. Mój układ odpornościowy po prostu przestał funkcjonować – powiedział Blatter. – Byłem w szoku. Co gorsza, to uczucie do tej pory nie minęło.

Szwajcar przyznał, że czuje się niesprawiedliwie traktowany w związku z aferą. – Mnóstwo osób popełniło błędy. Nie rozumiem, dlaczego całą odpowiedzialność i wszystkie zarzuty ma wziąć na siebie prezydent FIFA – dodał.

Michel Platini i Sepp Blatter (fot. Getty Images) Jednym z najciekawszych wątków rozmowy była kwestia przyznania nagrody Nobla dla piłkarskiej centrali. – Mieliśmy kilka spotkań w tej sprawie z komitetem noblowskim. Mocno namawiałem ich do tego, by przyznać tę nagrodę dla futbolu. Nie dla konkretnej osoby, ale całej piłkarskiej społeczności, dla FIFA.

Blatter i ówczesny szef UEFA Michael Platini zostali zawieszeni przez Komisję Etyki FIFA w grudniu 2015 w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich na konto Francuza w 2011 roku. Obaj działacze utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Platini wykonał na rzecz światowej federacji dekadę wcześniej, a umowa była ustna. Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie odrzucił ich apelację.

podobne informacje

Blatter za mundialem w Anglii

TOP 10: chórzyści, żarty z Blattera, jego wpadka. "Smaczki" losowań

Zeznania przeciwko Katarowi. "Chcę 80 milionów dolarów"

Znana piłkarka oskarżyła Blattera o molestowanie