tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Spokojnie. Lewandowski też nigdy nie wygrał Euro U21

Tak jak srebrny medal na igrzyskach w Barcelonie nie zapoczątkował złotego okresu dorosłej reprezentacji, tak klęska na Euro 2017 nie musi zwiastować zapaści w polskim futbolu. Doświadczenie pokazuje, że kadra A zwykle ma niewiele wspólnego z jej "poprzedniczkami" na młodszym szczeblu.
Reprezentacja Polski U21 (fot. PAP/Piotr Polak)

Marcin Dorna – dodatni bilans, ale dwa oblane testy

Teraz wszyscy zachwycają się wysokim miejscem reprezentacji w rankingu FIFA, ale zwróćmy uwagę na jedno. O sile kadry stanowią zawodnicy urodzeni około 1985 roku. To piłkarze którzy mają od 28 do 32 lat. Ponadto możemy liczyć na tak genialnego zawodnika jak Robert Lewandowski. Co będzie, kiedy jego i starszych zabraknie? – zastanawiał się w wywiadzie dla SPORT.TVP.PL Bogusław Kaczmarek.

Po nieudanym dla Polski Euro U21 te pytania zadaje sobie wielu kibiców. Czy za kilka lat (tak naprawdę to już po mundialu w Rosji) będziemy skazani na poziom, którego doświadczyliśmy w ostatnich dniach? Czy następcą Roberta Lewandowskiego będzie nieskuteczny Mariusz Stępiński, Grzegorza Krychowiaka – zagubiony Paweł Dawidowicz, a Kamila Glika – nerwowy Jan Bednarek? Niekoniecznie. A nawet jeśli tak, to mogą oni "wyrosnąć" na znacznie lepszych piłkarzy niż może się wydawać po tych trzech meczach.

Mariusz Stępiński (L) i Robert Lewandowski (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Kadry młodzieżowe zwykle nie mają bowiem żadnego większego przełożenia na pierwszą reprezentację. Większość podstawowych graczy obecnej reprezentacji Adama Nawałki miała małe doświadczenie z kadr juniorskich i nie odniosła w nich żadnego sukcesu. Ba, kariery niektórych wzniosły się na wyższy poziom długo po wkroczeniu w wiek seniorski. Tylko spójrzmy:

Wojciech Szczęsny – 7 meczów w U21, 4 porażki
Łukasz Fabiański – 0 meczów w U21
Michał Pazdan – 0 meczów w U21
Kamil Glik – 14 meczów w U21, 6 porażek
Łukasz Piszczek – 0 meczów w U21
Artur Jędrzejczyk – 2 mecze w U21
Maciej Rybus – 9 meczów w U21, 4 porażki
Grzegorz Krychowiak – 11 meczów w U21, 6 porażek
Karol Linetty – 8 meczów w U21, 5 porażek
Piotr Zieliński – 7 meczów w U21
Krzysztof Mączyński – 0 meczów w U21
Kamil Grosicki – 11 meczów w U21, 7 porażek
Jakub Błaszczykowski – 3 mecze w U21
Łukasz Teodorczyk – 4 mecze w U21, 2 porażki
Arkadiusz Milik – 9 meczów w U21, 3 porażki
Robert Lewandowski – 1 mecz w U21
(dane za Transfermarkt.de)

Poza Milikiem, który był najlepszym strzelcem (nieudanych dla Polski) eliminacji do Euro U21 2015, żaden z najważniejszych polskich piłkarzy nie miał udanej kariery w "młodzieżówce". Owszem, "pokolenie ok. 1985", o którym mówił Kaczmarek, rozegrało sporo spotkań w eliminacjach do Euro 2009 i 2011, ale w obu podejściach kadra zbierała 9 punktów w 8 meczach, miała ujemny bilans bramek i kończyła je na odległym miejscu w grupie. Czy wtedy ktoś powiedziałby, że Szczęsny będzie czołowym bramkarzem Serie A, Glik dojdzie do półfinału Ligi Mistrzów, a Krychowiak wygra Ligę Europy? Nie. Wtedy wydawało się, że z tych chłopaków nic dobrego nie będzie.

A Robert Lewandowski w ogóle się do tej kadry nie łapał.

Z archiwum TVP. Gol Krychowiaka z Brazylią
Krajobraz po Euro U21. "Wypada przeprosić kibiców"
Kto zwycięzcą, a kto MVP Euro U21? Kibice typują
Karol Linetty: nie miałem myśli "po co mi to było"
Tomasz Kędziora potwierdza: chcę odejść za granicę
Jakub Wrąbel: chciałem pokazać, że jednak potrafię bronić
Jarosław Jach: Bielik więcej nie popełni tego błędu
Radosław Murawski: Anglicy mogli nas ośmieszyć
Łukasz Moneta: przeżyliśmy fajną przygodę

Spójrzmy na sprawę z drugiej strony i przypomnijmy jedyny stosunkowo udany moment dla polskiej młodzieżówki w XXI wieku, czyli mistrzostwa świata U20 Kanada 2007. Przez cztery lata przygotowań kadry Michała Globisza do tego turnieju przewinęło się przez nią ponad 300 piłkarzy. Już to pokazuje, jak "bardzo" należy przywiązywać do nazwisk futbolu w młodzieżym. Ale przypomnijmy, kto grał na inaugurację MŚ 2007 w pamiętnym meczu z Brazylią wygranym 1:0 po golu Krychowiaka z rzutu wolnego:

Bartosz Białkowski – Ben Starosta, Jarosław Fojut, Krzysztof Król, Krzysztof Strugarek – Adam Marciniak, Adam Danch, Grzegorz Krychowiak, Tomasz Cywka – Patryk Małecki, Dawid Janczyk

Niezły turniej, Polska pokonuje Brazylię i wychodzi z grupy. "Mamy pokolenie, na którym można budować przyszłość kadry A". Mija 10 lat. Jedynym piłkarzem, który na stałe przebił się do dorosłej reprezentacji jest Krychowiak. Gdzie dzisiaj są Starosta, Król czy Strugarek?

Ale cofnijmy się w czasie jeszcze dalej, o 25 lat. Wróćmy do turnieju piłkarskiego na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie (na igrzyskach też występują zawodnicy z młodzieżówki, poniżej 23 roku życia). Polacy szturmem zdobyli tę imprezę, a przegrali dopiero z gospodarzami w finale. Mieli "zmienić szyld i jechać dalej".

I rzeczywiście wielu z nich rozegrało sporo spotkań w dorosłej kadrze. Niektórzy, jak Tomasz Wałdoch czy Piotr Świerczewski, nawet ok. 70. Ale podobnego sukcesu jak w Barcelonie już nigdy nie odnieśli. Było wręcz odwrotnie – ostatnia dekada XX wieku to fatalny okres dla biało-czerwonych.

Mecz Polska U20 – Niemcy U20 z 2012 roku. W polskich barwach Michał Kołodziejski (L) i Hubert Kotus, dziś obaj w Olimpii Zambrów (fot. Getty)

Nikłe przełożenie realiów młodzieżowych na seniorskie reprezentacji to nie jest zjawisko typowe dla Polski. Sytuacja jest podobna na całym świecie. Po wygranej z Brazylią (jak słusznie zauważył w swoim felietonie Krzysztof Stanowski, największą karierę z tamtych Canarinhos zrobił wchodzący z ławki Marcelo) w drugiej kolejce młodzi Polacy przegrali 1:6 z USA, a hat-tricka wbił im Freddy Adu. Gdzie jest dziś Freddy Adu? Starszego od niego o rok Roberta Lewandowskiego nie było w ogóle w polskiej drużynie. Gdzie jest dziś Lewandowski?

Nagroda dla najlepszego gracza młodzieżowego Euro trafiały przed laty z jednej strony do Andrei Pirlo i Thiago Alcantary, a z drugiej do Francesca Arnaua i Roystona Drenthe.

Taka jest specyfika piłki młodzieżowej. Po prostu bardzo trudno jest przewidzieć, jak potoczą się kariery 20-23 letnich piłkarzy. W grę wchodzi ogrom różnych czynników: wybór klubów (patrz: Bartosz Kapustka), kontuzje, trenerzy, charakter, podejście, silna wola, najbliższe otoczenie, szczęście, nawet podatność na nałogi (patrz: Dawid Janczyk).

Dlatego, choć Polacy na Euro 2017 zaprezentowali się bardzo słabo, to nie należy z tego wyciągać za daleko idących wniosków. Tak samo możliwe jest, że Wrąbel, Dawidowicz czy Lipski zrobią w reprezentacji większą karierę niż ich starsi koledzy, jak to, że za parę lat o żadnym z nich nie będziemy już pamiętać.

Jedyna właściwa na dziś odpowiedź to: nie wiadomo.

(fot. twitter.com/lewy_official)

najpopularniejsze

Francuskie bogactwo. Pięć jedenastek z pięciu różnych lig

To oni wychowali Sadio Mane. Unikalna akademia piłkarska Senegalu

Juskowiak: to jeszcze nie jest ten Milik, ale na mundial będzie w pełni gotowy

Bartosz Jurecki: na następny sezon zostaję w Puławach

Kolejny dobry mecz Bednarka w Premier League