tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Piłkarze też na dopingu? Kolejny skandal w Rosji

Rosjanie znów mają problem z dopingiem. Tym razem "na tapecie" znaleźli się jednak nie lekkoatleci, lecz... piłkarze. Śledztwo dotyczy m.in. całej kadry Sbornej na mistrzostwa świata w 2014 roku. A za rok mundial.
Reprezentacja Rosji na MŚ 2014 (fot. Getty)

Z informacji brytyjskiej prasy wynika, że oskarżenia dotyczą łącznie 34 piłkarzy. Aż 23 z nich to członkowie kadry, która uczestniczyla w mistrzostwach świata w Brazylii. Pięciu odpadło w sobotę z Pucharu Konfederacji...

Problemy z dopingiem to w Rosji nie pierwszyzna. W latach 2011-2015 ponad tysiąc sportowców, lekarzy, trenerów i polityków brało w udział w "systemowym tuszowaniu łamania przepisów antydopingowych". Tak określił proceder kanadyjski prawnik – Richard McLaren – autor raportu poświęconego dopingowi w Rosji.

Po raz pierwszy pod lupą znaleźli się jednak przedstawiciele najbardziej eksponowanego sportu nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. W Rosję uderza to tym bardziej, że za rok ma organizować mundial... – Na FIFA spoczywa spora odpowiedzialność. Muszą rozwiązać tę kwestię jak najszybciej – stwierdził Dick Pound, były szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), w brytyjskim "Mail On Sunday".

Rzecznik FIFA potwierdził, że organizacja zajmuje się sprawą, dając do zrozumienia, że jest w posiadaniu odpowiedniej wiedzy i szczegółowych dowodów. – Muszą wziąć to na poważnie. Od lat słuchaliśmy, jak wszyscy w FIFA wszystkiemu zaprzeczają, jak opowiadają, że nie mają żadnych problemów z dopingiem... – przekonywał Pound.

Wiarygodność Rosjan – nie tylko sportowców, ale i (przede wszystkim?) polityków i działaczy – już dawno została podważona. Czy kolejny dopingowy skandal może sprawić, że stracą prawo do organizacji mundialu? To mało prawdopodobne. Kolejne śledztwa amerykańskiej i szwajcarskiej prokuratury potwierdzają bowiem, że Rosjanie słono za niego zapłacili...

Jak poradzą sobie Rosjanie na MŚ 2018?
Jak poradzą sobie Rosjanie na MŚ 2018?
  • 79.7%Nie wyjdą z grupy
  • 13.5%Odpadną w ćwierćfinale
  • 0.8%Zagrają o medale
  • 6.0%Zdobędą złoto
Puchar Konfederacji: Meksyk – Rosja (skrót)
Puchar Konfederacji, Rosja: Rosja – Portugalia (skrót)

podobne informacje

Akinfiejew to za mało. Brazylia rozniosła Rosję

Rosja – Argentyna 0:1. Aguero otworzył nowe Łużniki

Bój o awans. Meksyk urządza remis, Rosja na "musiku"

PK: pewna wygrana Rosji. Zamieszanie przy golu