tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

ME: Hampel nie dał szans rywalom w Toruniu

Jarosław Hampel zwyciężył w pierwszym turnieju tegorocznego cyklu indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. W finale na toruńskiej Motoarenie pokonał Czecha Vaclava Milika, Łotysza Andrieja Lebiediewa i Przemysława Pawlickiego.
Jarosław Hampel (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Świetnie zawody na toruńskiej Motoarenie rozpoczął Hampel, który od organizatorów cyklu SEC otrzymał dziką kartę na zawody w grodzie Kopernika. Swoje pierwsze dwa starty wygrał i wraz Czechem Vaclavem Milikiem był liderem klasyfikacji, z kompletem 6 punktów. Dopiero w trzecim starcie, po słabszym wyjściu spod taśmy i błędzie w drugim łuku, stracił punkty przyjeżdżając na końcu stawki.

Po trzech seriach startów prowadzili Milik i Łotysz Andriej Lebiediew z ośmioma punktami, a za nimi trzech biało-czerwonych – Przemysław Pawlicki, Hampel i Krzysztof Kasprzak. Z biegu na bieg stawka się wyrównywała. Przed ostatnią serią startów pomiędzy pierwszym a szóstym zawodnikiem w klasyfikacji różnica wynosiła tylko dwa punkty. Prowadził nadal Milik – 10 pkt, za nim byli Hampel i Lebiediew – po 9.

Szansę na udział w barażu lub bezpośredni awans do finału spośród biało-czerwonych mieli jeszcze Kasprzak i Pawlicki. Wykorzystał ją ten ostatni. Zwyciężając w biegu 19. zapewnił sobie bezpośredni awans do finału, mimo że tyle samo punktów – po 10 – mieli Milik, Lebiediew i Jonsson. Ta trójka oraz uzupełniający stawkę, najlepszy spośród żużlowców z dziewięcioma punktami Rosjanin Grigorij Łaguta walczyła w barażu. Po wyjściu spod taśmy Milik zamknął Lebiediewa i wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca.

Obaj awansowali do walki o wygraną w Toruniu. Najlepiej spod taśmy z drugiego pola wystartował popularny "Mały", a o zwycięstwo walczył z nim Milik. Reprezentant Polski nie dał jednak za wygraną i linię mety minął na czele, triumfując w turnieju w grodzie Kopernika. Trzeci był Lebiediew, a czwarty Pawlicki. Kolejne zawody 15 lipca w niemieckim Gustrow.

Wyniki turnieju w Toruniu i klasyfikacja po pierwszych zawodach:
1. Jarosław Hampel 14 pkt

2. Vaclav Milik (Czechy) 12
3. Andriej Lebiediew (Łotwa) 11
4. Andreas Jonsson (Szwecja) 10
5. Przemysław Pawlicki 10
6. Grigorij Łaguta (Rosja) 9
7. Mateusz Szczepaniak 9
8. Krzysztof Kasprzak 9
9. Artiom Łaguta (Rosja) 8
10. Kenneth Bjerre (Dania) 8
11. Andriej Kudriaszow (Rosja) 7
12. Kacper Gomólski 6
13. Leon Madsen (Dania) 5
14. Nicolai Klindt (Dania) 3
15. Martin Smoliński (Niemcy) 2
16. Paweł Przedpełski 2
17. Mikkel Bech (Dania) 1