tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Euro U21: Ceballos najlepszym zawodnikiem turnieju

Hiszpan Dani Ceballos, mimo porażki jego zespołu w Krakowie w finale z Niemcami 0:1, został wybrany najlepszym zawodnikiem młodzieżowych mistrzostw Europy piłkarzy do lat 21. Złoty But za największą liczbę zdobytych bramek przypadł jego rodakowi Saulowi Niguezowi.
Dani Ceballos (fot. Getty Images)

Ceballos, 20-letni pomocnik Betisu Sewilla, zdobywając tę nagrodę dołączył do takich zawodników, jak rodak Juan Mata, Włoch Andrea Pirlo, Portugalczyk William Carvalho czy czeski bramkarz Petr Cech. Wyboru dokonał panel ekspertów powołanych przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA), w którego składzie znalazł się m.in. były reprezentant Polski, a także trener drużyn ekstraklasy Stefan Majewski.

Euro U21: wybraliśmy najlepszą drużynę turnieju

22-letni Niguez, który na co dzień występuje w Atletico Madryt, uzyskał w turnieju w Polsce pięć goli, w tym trzy w półfinale z Włochami (3:1). W dorobku ma także jedną asystę. Po trzy gole zaliczyli jego rodak Marco Asensio oraz Portugalczyk Bruma, którzy zajęli ex aequo drugie miejsce w klasyfikacji strzelców.

W przeszłości Złoty But MME zdobywali m.in. Hiszpan Alvaro Morata, Szwed Marcus Berg, Holender Klaas-Jan Huntelaar czy Włosi Pirlo i Alberto Gilardino. Berg jest rekordzistą pod względem liczby bramek w jednym turnieju - w 2009 roku uzyskał siedem.