tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Blatter wybiera się na MŚ do Rosji. "Zaprosił mnie Putin"

Były prezydent FIFA Joseph Blatter, mimo ciążącej na nim kary sześcioletniego zakazu działalności w futbolu, po raz kolejny potwierdził, że wybiera się na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Rosji.
Joseph Blatter oraz Władimir Putin (fot. Getty Images)

Tak, oczywiście. Zaprosił mnie prezydent Władimir Putin – odpowiedział Blatter na pytanie o obecność na mundialu w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety "SonntagsBlick". – Na pewno nie mogę pełnić roli sędziego, ale wszystko inne jest możliwe – dodał 81-letni działacz piłkarski.

Wcześniej Blatter podkreślał, że nie ma statusu podejrzanego w śledztwie ws. korupcji w FIFA, które prowadzi amerykański wymiar sprawiedliwości, choć przyznał, że jego prawnicy odradzają mu opuszczanie Szwajcarii. W postępowaniu kryminalnym, które toczy się w jego ojczyźnie, również nie postawiono mu dotychczas formalnych zarzutów.

Były szef FIFA jest też pewny, że mimo toczącego się śledztwa ws. stosowania podczas mundialu w Brazylii w 2014 roku dopingu przez piłkarzy reprezentacji Rosji, co w tym kraju miało być częścią zorganizowanego systemu, Sborna wystąpi w przyszłorocznych MŚ.

W trakcie mundialu 2014 przeprowadzone były bardzo szczegółowe testy antydopingowe. Poddawani byli im także Rosjanie. Nie wierzę, że ktoś był wtedy na dopingu, ale poczekajmy – zaznaczył.

W grudniu 2015 roku Blatter i szef UEFA Michel Platini zostali zdyskwalifikowani na osiem lat w związku z podejrzeniem o korupcję, później karę zmniejszono do sześciu. Sprawa dotyczyła przelewu w wysokości dwóch milionów franków (1,82 mln euro) z 2011 roku. Obaj utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Francuz wykonał na rzecz światowej federacji 10 lat wcześniej, a umowa była ustna.

Komisja Etyki uznała te tłumaczenia za "mało przekonujące" i orzekła, że dopuścili się przekroczenia norm etycznych. Szwajcar, który przez 18 lat kierował FIFA, a 26 lutego 2016 zastąpił go Gianni Infantino, odwoływał się jeszcze do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie, ale ten organ nie zmienił decyzji Komisji Etyki FIFA.

podobne informacje

Mundial 2018. Blatter: do Rosji przyjechałem jako kibic

Afera FIFA: ekstradycja byłego prezesa CONMEBOL

Blatter potwierdził przyjazd na mundial w Rosji

Afera FIFA: decyzja CAS ws. Blattera w poniedziałek