Sensacyjny mistrz Polski na żużlu. Faworyci zawiedli

Szymon Woźniak został indywidualnym mistrzem Polski na żużlu. Zawodnik Betardu Sparty Wrocław pokonał w finale Przemysława Pawlickiego, Patryka Dudka i Jarosława Hampela. W barażu odpadł główny faworyt – Bartosz Zmarzlik.
Szymon Woźniak (fot. PAP/Lech Muszyński)

Odrodzenie Hampela. Jeździ jak za dawnych lat...

Zawody w Gorzowie Wielkopolskim stały pod znakiem zapytania. Stadion mistrzów Polski został zalany w piątek i organizatorzy musieli się natrudzić, żeby przygotować tor do rywalizacji o indywidualne mistrzostwo Polski.

Tor był wymagający, co potwierdzały upadki żużlowców. Najgroźniej było w 13. biegu, kiedy z nawierzchnią zapoznali się Krzysztof Buczkowski i Maciej Janowski. Szczęśliwie zdołał ich ominąć Szymon Woźniak i obyło się bez poważniejszych konsekwencji.

Maciej Janowski (fot. PAP/Lech Muszyński)

Kadrowicze zawiedli

W rundzie zasadniczej spory zawód sprawili zawodnicy, którzy będą reprezentować Polskę w Drużynowym Pucharze Świata. Janowski i Piotr Pawlicki zdobyli po siedem punktów i odpadli z turnieju.

Zaskakująca była słabsza dyspozycja żużlowca Betardu Sparty Wrocław, który wygrał Grand Prix w Horsens i świetnie prezentował się w PGE Ekstralidze. W Gorzowie Wielkopolskim przegrywał jednak starty i na dystansie nie był w stanie odrabiać strat.

O awans do finału, przez baraż, musieli walczyć dwaj faworyci – Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek.

Janusz Kołodziej (fot. PAP/Lech Muszyński)

Barażowy nadmiar emocji

W barażu pojechali też Janusz Kołodziej i Szymon Woźniak. Pierwszy z nich dwukrotnie upadał na pierwszym łuku. Dla żużlowca leszczyńskiej Unii dwukrotnie zabrakło miejsce. W drugim przypadku z torem zapoznał się też Bartosz Zmarzlik. Sędzia za każdym razem dopuszczał do powtórki w pełnej obsadzie.

W drugim podejściu do wyścigu barażowego niektórzy domagali się wykluczenia Zmarzlika. Arbiter nie zdecydował się jednak na taki krok.

Za trzecim razem żużlowcy dojechali do mety bez komplikacji. Wyniki były jednak niespodziewane. Wygrał Woźniak, a za jego plecami obolały Kołodziej musiał odpierać ataki Patryka Dudka. Wicelider cyklu Grand Prix w końcu minął go na pierwszym łuku czwartego okrążenia. Ostatni do mety przyjechał Zmarzlik, dla którego brak medalu to spore rozczarowanie.

Sensacyjny mistrz

W finale najlepiej spod taśmy ruszył Woźniak, który nie oddał prowadzenia do mety. Próbował atakować go Przemysław Pawlicki, ale nie był w stanie wyprzedzić dobrze jadącego żużlowca Betardu Sparty Wrocław. Trzeci był Patryk Dudek, a w stawce nie liczył się Jarosław Hampel.

Dla 24-latka zwycięstwo w IMP to największy sukces w karierze. Woźniak na początku sezonu nie łapał się do składu swojej drużyny ligowej. W ostatnich tygodniach dostał szansę od Rafała Dobruckiego i ją wykorzystał. Przed gorzowskim finałem nikt jednak na niego nie stawiał.

Historia IMP zna jednak przypadki sensacyjnych zwycięzców. W 2008 roku ten turniej wygrał Adam Skórnicki, cztery lata później w Zielonej Górze triumfował Tomasz Jędrzejak.

Wyniki:
1. Szymon Woźniak (Betard Sparta Wrocław) – 10 (3,2,1,1,3) + 1. miejsce w finale
2. Przemysław Pawlicki (Cash Broker Stal Gorzów) – 13 (3,2,3,2,3) + 2. miejsce w finale
3. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) – 10 (2,2,2,3,1) + 3. miejsce w finale
4. Jarosław Hampel (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) – 12 (3,3,0,3,3) + 4. miejsce w finale
5. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno) – 11 (3,3,2,1,2)
6. Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów) – 10 (1,3,3,1,2)