tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Co dalej z VAR? "Za dużo kontrowersji"

Puchar Konfederacji pozwolił na wyciągnięcie wielu cennych wniosków. Nie tylko dotyczących formy poszczególnych zespołów. Sporo emocji wywołał system VAR, który wymaga wielu poprawek. Podczas przyszłorocznego mundialu w Rosji ma już działać bez zarzutu… .
Milorad Mazić i Eduardo Vargas (fot. Getty Images)

WSZYSTKIE GRZECHY VARU. WINA PO STRONIE SĘDZIÓW?

Głównym argumentem przemawiającym za tym, by sędzia korzystał z pomocy powtórek wideo, było uniknięcie rażących błędów, często wypaczających wynik meczów. Spotkania Pucharu Konfederacji pokazały, że schemat współpracy głównego arbitra i asystenta ds. VAR trzeba jeszcze przemyśleć. Przerwy w grze były zbyt długie, a sędziowie nie zawsze podejmowali dobre decyzje.

Wpadka sędziego. Mimo VAR-u wyrzucił... innego zawodnika Dotychczas jest zbyt dużo kontrowersji i pomyłek. VAR jest na etapie testów. Niektóre sytuacje są irytujące – tak przed półfinałowym meczem Niemców z Meksykanami mówił Michał Listkiewicz, były prezes PZPN i sędzia międzynarodowy.

Przykładów można przytoczyć wiele – choćby mecz fazy grupowej Niemcy – Kamerun. Sędzia Wilmar Roldan najpierw pokazał żółtą kartkę Sebastienowi Saniemu za faul na Emre Canie. Potem poprosił o pomoc VAR i pokazał zawodnikowi Kamerunu "czerwień". Problem w tym, że piłkarzem, który faulował był... Ernest Mabouka. Arbiter podjął słuszną decyzję dopiero za trzecim razem. Wszystko trwało kilka minut.

Ludzie chcą szybkich decyzji. Długie oczekiwanie jest niedopuszczalne – dodaje Listkiewicz. W fazie grupowej było jeszcze kilka takich sytuacji, jak choćby nieuznany gol dla Portugalii w starciu z Meksykiem. Decyzja została podjęta słusznie, ale czas oczekiwania był zdecydowanie zbyt długi.

Jara powinien wylecieć z boiska? Kontrowersyjna decyzja Krytykom VARu przybyło argumentów również po fazie pucharowej. W dogrywce półfinału Portugalia – Chile sędzia Alireza Faghani nie podyktował rzutu karnego dla drużyny z Ameryki Południowej po faulu Jose Fonte na Gato Silvie. Arbiter w tamtej sytuacji nie poprosił nawet o pomoc asystentów. – Wszyscy widzieli, że był faul. Nie dostrzegli go tylko sędziowie – analizował Listkiewicz.

Kontrowersji nie brakowało również w dwóch ostatnich spotkaniach. W starciu o trzecie miejsce Fahad Al-Mirdasi najpierw nie podyktował "jedenastki" po faulu Rafaela Marqueza na Andre Silvie. Zrobił to dopiero po konsultacji z VAR. Do dużych wątpliwości doszło w finale, gdy Gonzalo Jara uderzył łokciem w twarz Timo Wernera. Wielu arbitrów pokazałoby Chilijczykowi czerwoną kartkę. Sędzia Milorad Mazić – po zasięgnięciu pomocy od VAR – ukarał go tylko żółtą kartką.

Władze FIFA po zakończeniu turnieju były bardzo zadowolone z powtórek wideo. – W Rosji, z VAR, napisaliśmy nową historię. Moim zdaniem to sukces. Jeśli problematyczny turniej wygląda tak jak ten, to chciałbym, by było tak za każdym razem – powiedział prezydent FIFA Gianni Infantino.

Chciałbym podzielić się z wami komentarzem od jednego z sędziów, który powiedział mi, że teraz czuje mniejszą presję. To bardzo pozytywne narzędzie, które pomaga w uniknięciu błędów. Tak właśnie było podczas tego turnieju. Wiemy, że możemy to poprawić, ale byłoby bardzo dziwne, gdybyśmy opanowali to doskonale po tak niewielkiej liczbie spotkań – spuentował Pierluigi Collina, przewodniczący Komtetu Sędziów FIFA. Po Pucharze Konfederacji wydaje się, że właśnie słowo "poprawa" powinno być kluczowe przy dalszych działaniach w kwestii VAR...

NIEMIECKA GŁĘBIA SKŁADU. "NAJLEPSZE JEST PRZED NAMI"

Meksyk – Rosja: faul na Smołowie, VAR i kolejne kontrowersje
System VAR pomógł sędziemu, ale nie pomógł Portugalii
Puchar Konfederacji, półfinał Portugalia – Chile: kontrowersja w dogrywce

podobne informacje

Od przyszłego sezonu VAR we wszystkich meczach Eredivisie

Nowy ambasador… VARu. "Skąd UEFA ich bierze?!"

VAR wprowadzony do przepisów piłki nożnej

Romeo Jozak zły na VAR. "Dlaczego tego nie sprawdzono!?"