tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Azarenka oczekuje więcej pomocy dla tenisistek-mam

Organizacja WTA powinna wspierać matki-tenisistki i pomagać im w opiece nad pociechami podczas turniejów – uważa Wiktoria Azarenka, która na korty powróciła w czerwcu po urodzeniu w grudniu syna Leo. Białorusinka jest już w trzeciej rundzie Wimbledonu.
Wiktoria Azarenka (fot. Getty Images)

W drugiej pokonała Rosjankę Jelenę Wiesninę rozstawioną z numerem 15. – 6:3, 6:3.

Faceci-tenisiści mają zapewnione luksusowe warunki pracy na kortach: pomoc medyczną, opiekunki do dzieci. Dla kobiet połączenie życia rodzinnego z zawodowym uprawianiem tenisa jest dużo trudniejsze. Najwyższy czas by organizacja WTA zapewniła takie same warunki zawodniczkom, które są mamami, jak zawodnikom-ojcom. Nie mówię tu o rywalizacji w Wielkim Szlemie, bo w Wimbledonie wszyscy sportowcy rodzice mają wsparcie organizatorów, ale innych turniejach organizowanych przez WTA. To naprawdę bardzo ważna rzecz i będę o to walczyć ze wszystkich sił – powiedziała była liderka światowego rankingu.

Azarenka ma nadzieję, że w zmianie nastawienia WTA do matek-tenisistek pomoże fakt, iż za kilka miesięcy mamą zostanie słynna Serena Williams, która po urodzeniu dziecka zamierza wrócić na korty na początku przyszłego sezonu. 27-letnia Białorusinka wierzy, że uda się jej jeszcze zmierzyć z Amerykanką.

Przyjaźnię się z Sereną od dawna i bardzo się cieszę jej szczęściem. Byłam szczęśliwa, gdy ogłosiła, że spodziewa się dziecka, ale w pierwszej chwili pomyślałam "o Boże, już nigdy nie będę miała okazji zagrać z nią ponownie" i zrobiło mi się trochę smutno – mówiła przed Wimbledonem dwukrotna zwyciężczyni Australian Open (2012, 2013).

podobne informacje

Wimbledon: Pliskova w trzeciej rundzie

Miami: żelazna Stephens zmęczyła Azarenkę

Miami: Azarenka i Stephens w półfinale

Ma patent na Radwańską. "Trzeba na niej wywierać presję"