tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Lozanna: rekordowy skok Pawła Wojciechowskiego!

Paweł Wojciechowski skoczył w czwartek o tyczce 5,93 m podczas mityngu Diamentowej Ligi w Lozannie. To rekord Polski na stadionie i drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Lepszy, ale pod dachem, był tylko Piotr Lisek – 6,00.
Paweł Wojciechowski (fot. Getty)

Wojciechowski jest w tym sezonie w życiowej formie. Tak wysoko jeszcze nigdy nie skakał, a po raz ostatni 5,90 pokonał w 2011 roku. Wówczas osiągnął także największy sukces w karierze – w Daegu został mistrzem świata.

W Lozannie stoczył piękną walkę z Samem Kendricksem. Amerykanin jako jedyny w tym sezonie uzyskał 6,00 na stadionie. Po każdej próbie tyczkarze podbiegali do siebie i... wzajemnie się motywowali. Wyraźnie było widać, że się lubią i sobie kibicują. To też mobilizowało ich do coraz lepszych skoków.

Wojciechowski, brązowy medalista MŚ z Pekinu (2015), zaczął konkurs od 5,53. Później w pierwszych próbach zaliczył 5,63 i 5,73. W trzecim podejściu osiągnął 5,81, w drugim 5,87 i w trzecim 5,93. To dało mu drugą lokatę. Pierwszą z tym samym wynikiem zajął Kendricks. Obaj bez sukcesu atakowali 6,03.Na najniższym stopniu podium stanął Francuz Renaud Lavillenie – 5,87 m, a na szóstej pozycji sklasyfikowany został Piotr Lisek – 5,73 m.

Drugie miejsce w skoku wzwyż zajęła Kamila Lićwinko. Uzyskała wynik 1,93 m. Najlepsza była startująca pod neutralną flagą Rosjanka Mariya Lasitskene z wynikiem 2,04 – to jej rekord życiowy i najlepszy wynik w tym roku na świecie.

W Lozannie wystartował jeszcze Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą. Polak zajął szóste miejsce - 21,03 m. Wygrał Amerykanin Ryan Crouser – 22,39 m.

ANNA JAGACIAK-MICHALSKA Z MINIMUM NA MŚ

fot. IAAF

podobne informacje

Diamentowa Liga w Birmingham: Polacy walczą o awans do finału. Na starcie Kszczot, Lewandowski

Rekordowy skok Piotra Liska w Memoriale Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego w Międzyzdrojach

Lekkoatleci w hołdzie wielkim mistrzom. Transmisja Memoriału Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego w TVP

Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Gwiazdy na Stadionie Śląskim