tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Łaguta złapany na dopingu. Wziął meldonium?

Polska Agencja Antydopingowa POLADA poinformowała w piątek o wykryciu w organizmie rosyjskiego żużlowca Grigorija Łaguty niedozwolonych środków. Zawodnik został zawieszony i nie wystąpi w piątkowym turnieju barażowym Drużynowego Pucharu Świata w Lesznie.
Grigorji Łaguta (L) (fot. PAP/EPA)

O zawieszeniu zawodnika zadecydowała Główna Komisja Sportu Żużlowego po uzyskaniu informacji od Polskiej Agencji Antydopingowej. W organizmie Rosjanina wykryto meldonium, a więc substancję, za którą w przeszłości zawieszono także rosyjską tenisistkę Marię Szarapową. Łaguta w ciągu 24 godzin może odwołać się jeszcze do Trybunału Polskiego Związku Motorowego, ale to nie wstrzymuje wykonania orzeczenia. Rosyjskim żużlowcem zajęło się jury zawodów w Lesznie, które wykluczyło go z udziału w barażu.

Łaguta jest jednym z liderów rosyjskiej reprezentacji, która z Australią, Stanami Zjednoczonymi i Łotwą będzie walczyć o jedno miejsce w wielkim finale (sobota, godz. 19). Pewni udziału są Polacy, Anglicy i Szwedzi. W turnieju barażowym Łagutę zastąpi rezerwowy Gleb Czugunow.

Dopingowa wpadka Rosjanina może oznaczać też kłopoty jego polskiego klubu ROW Rybnik. Badanie przeprowadzono po meczu z Włókniarzem Częstochowa, wygranym przez ROW 49:41, a Łaguta zdobył w nim 11 punktów. O ewentualnej weryfikacji zdobyczy punktowych i wyniku całego spotkania zadecyduje Ekstraliga.

podobne informacje

Dwa lata dyskwalifikacji dla Łaguty

Odwołanie Łaguty nieskuteczne. Rybnik opuści Ekstraligę

Łaguta nie uniknie kary. Pozytywny wynik próbki B

Doping na żużlu. Incydent czy już szerszy problem?