tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polska szkoła siatkówki? Kadra zaczyna walkę w MŚ

Zaledwie kilka tygodni temu polscy siatkarze w imponującym stylu sięgnęli po mistrzostwo świata juniorów, a już kibice mogą szykować się na kolejne emocje. Z dużymi nadziejami na dobry wynik poleciała do Meksyku kadra juniorek, która w piątek rozpocznie walkę w kobiecym mundialu do lat 20. Medal byłby potwierdzeniem, że żaden kraj nie ma tak mocnego zaplecza i znakomitych perspektyw na wiele lat jak Polska!
Reprezentacja Polski juniorek (fot. CEV.LU)

Złoci juniorzy: skoczylibyśmy za sobą w ogień!

Juniorzy trenera Sebastiana Pawlika pogrążyli wszystkich rywali we wszystkich imprezach na przestrzeni ostatnich lat. Bez wątpienia będą stanowić o sile seniorskiej kadry. Takiego wsparcia zdolnej młodzieży potrzebuje też pogrążona w kryzysie żeńska reprezentacja prowadzona przez Jacka Nawrockiego. Czy jednak i w rywalizacji możemy liczyć na dominację juniorek i medal MŚ?

Reprezentacja Polski juniorek (fot. CEV.LU) ZDOLNE, ALE NIEDOCENIANE

Młode Polki mają za sobą znakomity turniej kwalifikacyjny. W Wieliczce zespół, na który nikt nie stawiał, bez większych problemów wygrał z Niemcami, Bułgarią i Belgią, prezentując grę na naprawdę zaskakująco wysokim poziomie.

Po zakończeniu złotej ery Andrzeja Niemczyka kobieca siatkówka jest w Polsce w odwrocie. Także wizerunkowo. Dlatego na młode Polki prowadzone przez Wiesława Popika nikt nie stawiał. Tymczasem, jak podkreślają trenerzy reprezentacyjni i klubowi, dziewczyny zrobiły w ostatnich latach kolosalne postępy. Takie, które dały między innymi pierwszy od 2011 roku awans na mistrzostwa świata.

To, czego nie widzą kibice, dostrzegają na szczęście krajowi szkoleniowcy i prezesi klubów. Aż osiem siatkarek, które od piątku walczyć będą w Meksyku to zawodniczki Orlen Ligi. Alicja Grabka, Martyna Łukasik i Maria Stenzel grały już w niej w poprzednim sezonie. Dla Natalii Murek, Aleksandry Lipskiej, Julii Nowickiej, Martyny Świrad i Kingi Różyńskiej debiutancki będzie ten nadchodzący.

Reprezentacja Polski juniorek (fot. CEV.LU) Na MŚ w Meksyku biało-czerwone zmierzą się w grupie z Chinami, Peru i Dominikaną. – Trudno wskazać najtrudniejszego przeciwnika. Każda z tych drużyn reprezentuje inny styl, a na mistrzostwach świata każdy mecz, set i punkt jest ważny – oceniła losowanie przyjmująca, Natalia Murek.

Z drugiej strony mogło być gorzej. – To inne zespoły mają większe powody do zmartwień. W jednej grupie znalazły się np. Brazylia, Kuba, Serbia i USA – stwierdził drugi trener zespołu, Miłosz Majka.

Polki z pewnością nie należą do faworytek turnieju, ale awans do najlepszej ósemki mistrzostw (wywalczą go po dwa zespoły z każdej grupy) to cel minimum. Później wszystko będzie możliwe – jak lubią mawiać zawodniczki, liczyć będzie się każda kolejna akcja, kolejny set i każdy następny mecz.

Natalia Murek (fot. FIVB.COM) NIEDALEKO PADA JABŁKO...

Biało-czerwona młodzież chce nawiązać nie tylko do niedawnego sukcesu juniorów trenera Pawlika, ale też przede wszystkim do wielkich sukcesów młodzieżowej polskiej siatkówki z lat 2001-2003. Kobiece reprezentacje sięgnęły wtedy po wicemistrzostwo Europy kadetek, brązowy medal mistrzostw świata kadetek oraz złoto mistrzostw świata juniorek.

W kadrze grały wówczas między innymi Milena Sadurek, Joanna Kaczor, Izabela Żebrowska. Agata Sawicka wybierana była do najlepszej drużyny wspomnianych turniejów, a liderką drużyny była Anna Barańska (obecnie Werblińska).

Teraz taką liderką może być Natalia Murek. Dziewczyna o nazwisku doskonale znanym kibicom siatkówki. Młoda, zdolna przyjmująca, która niedawno podpisała kontrakt z Impelem Wrocław to córka legendarnego Dawida Murka, którego wspaniała kariera zaczęła się kiedyś od... mistrzostwa świata juniorów!


Skład reprezentacji Polski kobiet na mistrzostwa świata U20:

Oliwia Bałuk – przyjmująca
Zuzanna Górecka – przyjmująca
Alicja Grabka – rozgrywająca
Aleksandra Gryka – środkowa
Aleksandra Lipska – przyjmująca
Martyna Łukasik – atakująca
Justyna Łysiak – libero 
Natalia Murek – przyjmująca
Julia Nowicka – rozgrywająca
Kinga Rożyńska – środkowa
Maria Stenzel – libero
Maryna Świrad – środkowa

Podział na grupy MŚ U20:

Grupa A (Cordoba): Bułgaria, Egipt, Meksyk, Rosja
Grupa B (Cordoba): Chiny, Dominikana, Peru, Polska
Grupa C (Boca del Rio): Brazylia, Kuba, Serbia, USA
Grupa D (Boca del Rio): Argentyna, Japonia, Turcja, Włochy

Terminarz grupy B MŚ U20:

14 lipca, piątek
20.00 Chiny - Peru
22.00 Dominikana - Polska

15 lipca, sobota
20.00 Dominikana - Peru

16 lipca, niedziela
1.00 Chiny - Polska
20.00 Polska - Peru

17 lipca, poniedziałek
1.00 Dominikana - Chiny