tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

ME w kajakarstwie: złoty medal kanadyjkarzy

Wiktor Głazunow, Piotr Kuleta, Tomasz Barniak i Marcin Grzybowski wygrali ostatni sobotni finał kajakarskich mistrzostw Europy w Płowdiw – wyścig C-4 na 1000 m.
ME: Polacy na najwyższym stopniu podium
Polscy kanadyjkarze (fot. TVP)

ME w kajakarstwie: trzy srebra dla Polski

Mistrzostwa Europy są pierwszą wielką imprezą, w której kadrę kanadyjkarzy prowadzi pracujący wcześniej w siedmiu krajach trener Marek Ploch, wychowawca Meng Guanlianga i Yang Wenjuna, jedynych chińskich złotych medalistów olimpijskich w tej dyscyplinie sportu.

Wygrana tej czwórki nie jest niespodzianką, ale jej rozmiary już tak. W kanadyjkach różnice na mecie wynoszą często pół metra, metr, a tutaj nasi zawodnicy wyprzedzili rywali o pół łódki – powiedział Ploch. Biało-czerwoni uzyskali czas 3.20,536. Ploch przypomniał, że na sprawdzianie w Wałczu ta sama osada pobiła nieoficjalny rekord świata wynikiem 3.10.

Świetnie wypadły w sobotę w Bułgarii kajakarki. Podopieczne trenera Tomasza Kryka wywalczyły trzy srebrne medale. Dwa z nich zdobyła najbardziej doświadczona zawodniczka kadry, trzykrotna medalistka olimpijska w dwójkach Beata Mikołajczyk – najpierw startując w K1 1000 m, a potem w K4 500 m razem z młodszymi koleżankami: Dominiką Włodarczyk, Anną Puławską i Katarzyną Kołodziejczyk. Na drugim stopniu podium stanęły ponadto Karolina Markiewicz i Julia Lis w K2 1000 m. W tych trzech konkurencjach po złote medale sięgnęły Węgierki.

W C1 1000 m Tomasz Kaczor uplasował się na szóstym miejscu (zwyciężył Niemiec Sebastian Brendel), a w C2 1000 m Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński zajęli dziewiątą lokatę (wygrali Niemcy Yul Oeltze i Peter Kretschmer).

Wynik osady Kamiński – Słomiński jest dla mnie druzgocący. Popłynęli dużo poniżej oczekiwań. Nie wiem, co się stało. Mam nadzieję, że w niedzielę będzie lepiej. Liczę na osadę Barniak – Głazunow, która popłynie na 200 i na 500 metrów – dodał Ploch.

Ponadto w finale A startowały kanadyjkarki Iwona Czarnecka i Magda Stanny, zajmując na 500 m ósme miejsce. W finale B czwórek kajakarzy na 500 m Martin Brzeziński, Rafał Rosolski, Bartosz Stabno i Norbert Kuczyński finiszowali na drugiej pozycji, a więc łącznie zostali sklasyfikowani na 11. miejscu. W pierwszym dniu finałów pięć złotych medali zdobyli Węgrzy, trzy - Niemcy, a po jednym – reprezentanci Polski i Portugalii.

Na niedzielę zaplanowano 17 finałów na 200, 500 i 5000 m.

Wiktor Głazunow: to była bomba
Mikołajczyk: każdy medal cieszy
Kobieca czwórka ze srebrnym medalem. "Jestem dumna z dziewczyn"
Lis: jeszcze w to nie możemy uwierzyć
Julia Lis: nie sądziłam, że będę tak blisko...
Tomasz Kaczor: do Płowdiw przyjechałem po medal
Beata Mikołajczyk: zupełnie nowa czwórka, ale jest duży potencjał

podobne informacje

ME w kajakarstwie: trzy srebra dla Polski

ME: brąz męskiej czwórki w Moskwie