16.07.2017, 15:10
Wimbledon 2017
Finał

Cilić utonął we łzach. Federer królem Wimbledonu!

Król może być tylko jeden. Roger Federer jako pierwszy tenisista w historii odniósł ósme zwycięstwo w Wimbledonie, zostając jednocześnie najstarszym triumfatorem tego turnieju. W niedzielnym finale Szwajcar pokonał Chorwata Marina Cilicia 6:3, 6:1, 6:4.
Roger Federer (fot. PAP)

To był finał bez historii. Skuteczny, precyzyjny i konsekwentny do bólu Szwajcar dość szybko przełamał rywala. A właściwie złamał. Bo zdecydowanie mniej doświadczony Chorwat tylko do stanu 2:2 wytrzymał tempo finału. Później skapitulował wobec znakomitej gry Federera. Najwyraźniej nie wytrzymał też presji.

Marin Cilić (fot. PAP) Rozbity psychicznie na początku drugiego seta poprosił o przerwę medyczną, podczas której utonął we łzach. Co prawda wrócił po niej na kort, ale już do końca finału nie był w stanie poważnie zagrozić Szwajcarowi. Jak się później okazało, walczył jednak nie tylko z Federerem, ale też z kontuzją stopy.

Roger Federer po raz ósmy wygrał Wimbledon. Jako drugi tenisista w historii Open Ery po Bjoernie Borgu wygrał ten turniej bez straty seta.

Szwajcar po raz drugi w tym sezonie zwyciężył w turnieju wielkoszlemowym – w styczniu był najlepszy w Australian Open. Łącznie ma na koncie 19 triumfów w zawodach tej rangi w singlu. Takim osiągnięciem oczywiście także nie może pochwalić się żaden inny tenisista.