tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

10 medali w Bydgoszczy. "Na czwórkę z plusem..."

Za nami 11. młodzieżowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, których gospodarzem była w tym roku Bydgoszcz. Biało-czerwoni spisali się gorzej niż przed dwoma laty, zdobywając na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka dziesięć medali: trzy złote, cztery srebrne i trzy brązowe. O ocenę występu poprosiliśmy ekspertów.
Ewa Swoboda, Konrad Bukowiecki, Sofia Ennaoui (fot. PAP)

Na najwyższym stopniu podium stanęli Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), Ewa Swoboda (100 metrów) i kobieca sztafeta 4x400 metrów (Dominika Muraszewska, Adrianna Janowicz, Mariola Karaś, Aleksandra Gaworska). Srebrny medal wywalczyły panie: Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą), Sofia Ennaoui (1500 metrów) i Daria Zabawska (rzut dyskiem) oraz panowie ze sztafety 4x400 metrów (Wiktor Suwara, Przemysław Waściński, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk). Brąz trafił natomiast na szyje Martyny Galant, Michała Rozmysa (oboje 1500 metrów) i Marceliny Witek (rzut oszczepem).

Dziesięć medali to dorobek o dwa krążki uboższy w porównaniu do MME w Tallinie przed dwoma laty. Mogło być ich więcej, ale mogło być też mniej. O wrażenia, odczucia po czterech dniach rywalizacji w Bydgoszczy zapytaliśmy Michała Chmielewskiego z “Przeglądu Sportowego”, Tomasza Więcławskiego z Polskiej Agencji Prasowej i Rafała Bałę z Polskiego Radia.

Klaudia Kardasz (fot. PAP)

Największe pozytywne zaskoczenie mistrzostw…

Michał Chmielewski, “Przegląd Sportowy”:
Klaudia Kardasz. Co prawda zrobiła świetną “życiówkę” na młodzieżowych mistrzostwach Polski w Suwałkach, ale tutaj przyjechała nie jako główna faworytka, tylko jedna z pretendentek do medalu. Zaimponowało mi przede wszystkim jej podejście do konkursu, zresztą w sumie cały jego przebieg. Dwa razy uciekała Turczynce, ta dwa razy ją goniła, a na końcu… Prawdziwe show. W szóstej kolejce “uciszyła” cały stadion, uspokoiła, pokazała, że idzie po srebrny medal, no i zrobiła to. Wielkie wrażenie.

Tomasz Więcławski, Polska Agencja Prasowa:
Marcelina Witek, bez cienia wątpliwości. Gdyby ktoś przed mistrzostwami powiedział, że ona jest w stanie rzucić 63 metry i wywalczyć awans do Londynu, no to na pewno mało kto wziąłby to na poważnie. Trzeba też podkreślić bardzo dobrą postawę kulomiotki Klaudii Kardasz. To jest dziewczyna, która ocierała się o medale imprez rangi mistrzowskiej, ale w juniorach. Tutaj w końcu pokazała, że może w konkursie rzucić kilka razy na równym poziomie – to jest bardzo ważne.

Rafał Bała, Polskie Radio:
Wyróżniłbym Kamilę Przybyłę, która – choć nie zdobyła medalu, była czwarta – bardzo zaskoczyła swoim występem, dając nadzieję, że coś się w tej tyczce wreszcie ruszy. Szkoda, że nie zaatakowała 4.45 zamiast 4.50, bo dla niej to było trochę za wysoko, ale jak na takie “przełamanie” to był naprawdę bardzo dobry występ. Trzeba też wspomnieć o Marcelinie Witek, która pomimo wspaniałych rywalek, wielkiej konkurencji, wytrzymała presję i uzyskała minimum na mistrzostwa świata w Londynie. W takiej stawce to jest coś naprawdę niesamowitego.

***

Największe rozczarowanie…

Michał Chmielewski:
Jako były tyczkarz bardzo chciałem zobaczyć w niedzielnym finale któregoś z chłopaków. Na pewno było nas na to stać, zwłaszcza Mateusza Jerzego, który jest przecież z Bydgoszczy, mógł się tu pokusić o dobry wynik. A poza tym Bartłomiej Stój. Chłopak ma o trzy metry lepszą życiówkę niż wynik zwycięzcy, ale przegrał niepoukładaną techniką i brakiem zimnej krwi. Zepsuł humor sobie i kibicom, podobnie zresztą jak w sobotę Norbert Kobielski, który za dużo myślał o tym, żeby się zaręczyć po medalu, niż żeby ten medal wywalczyć.

Bartłomiej Stój (fot. PAP)

Tomasz Więcławski:
No niestety – bardzo utalentowany polski dyskobol Bartek Stój. Oddawał rzuty powyżej 60 metrów, mógł spokojnie powalczyć o medal, może nawet złoty, ale wszystkie próby spalił. Nie wiem co się stało, nie wiem czy to nerwy, ale to bez wątpienia jest chłopak, który ma “papiery” na to, by zastąpić Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka. W kategoriach bardziej pecha niż rozczarowania traktuję występ Kamili Przybyły w skoku o tyczce. Deszcz pokrzyżował jej szyki, a wydaje mi się, że była w stanie powalczyć o 4,50 i zająć drugie miejsce w tym konkursie… No i szkoda błędu taktycznego Sofii Ennaoui. Za bardzo “puściła” Niemkę, była od niej za daleko. Nie wiadomo, czy by ją wyprzedziła na finiszu, ale szkoda, że nie dała sobie szansy.

Rafał Bała:
Nie będę oryginalny: Bartłomiej Stój. On sam tak zresztą o sobie mówi. Rozczarował i siebie, i kibiców, ale zapowiedział od razu, że wróci silniejszy. No ale musi rzucić chyba jakieś 65 metrów, jeśli chce się zrehabilitować za to, co stało się tutaj.

***

Sofia Ennaoui (fot. Getty)

W skali szkolnej: jak ocenić występ Polaków w Bydgoszczy?

Michał Chmielewski:
Czwórka. Trzeba pamiętać, że te mistrzostwa nie są żadnym papierkiem lakmusowym, bo ani Anita Włodarczyk, ani Tomasz Majewski nie zdobywali w “młodzieżówce” medali, a wszyscy wiemy, jak potem potoczyły się ich kariery. Szef szkolenia chciał siedmiu medali, jest dziesięć, więc chyba wszyscy są zadowoleni.

Tomasz Więcławski:
Czwórka z plusem. To był solidny występ. Ze statystyk wynikało, że mieliśmy tu zdobyć osiem-dziewięć medali, a zdobyliśmy dziesięć. Liczba czwartych miejsc – aż pięć – pokazuje, że tych krążków mogło być nawet trzynaście lub czternaście. Dobry występ reprezentacji, szkoda niektórych konkurencji, ale nie ma powodów do narzekania.

Rafał Bała:
Mocna czwórka z plusem. Oprócz pojedynczych wpadek, dorobek dziesięciu medali mówi sam za siebie. Bywały przecież imprezy, gdy mieliśmy ich znacznie mniej. Pomimo wysokiego poziomu w wielu konkurencjach, Polacy się dostosowali, padło też kilka rekordów życiowych, co zawsze należy uznać za “plus”. To jest właśnie ten plus do czwórki, którą daję.

Jak oceniasz występ Polaków w Bydgoszczy?
Jak oceniasz występ Polaków w Bydgoszczy?
  • 37.0%Bardzo dobrze
  • 54.7%Dobrze
  • 6.3%Średnio
  • 1.0%Źle
  • 1.0%Bardzo źle
MME: Swoboda najlepsza na 100 metrów!
MME: złoto żeńskiej sztafety 4x400 m
MME: srebro Ennaoui i brąz Galant na 1500 m
MME: zobacz srebrny rzut Darii Zabawskiej
Bukowiecki pobił swój własny rekord MME!
MME: srebro męskiej sztafety 4x400 m
ME U23: srebro i brąz Polaków w sobotę
Kardasz wywalczyła srebro w ostatniej próbie