tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

To dopiero początek... Co czeka medalistów ME U23?

Dziesięć medali wywalczyli polscy lekkoatleci na młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23. Ta impreza to dopiero początek ich karier. Do Londynu z realnymi szansami, by powalczyć o medale MŚ pojedzie tylko Konrad Bukowiecki.
Ewa Swoboda (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

TRANSMISJE Z MISTRZOSTW ŚWIATA W LONDYNIE NA ANTENACH TVP, W APLIKACJI MOBILNEJ I SPORT.TVP.PL.

Młodzieżowe mistrzostwa Europy U23 są rozgrywane od 1999 roku. Na tych zawodach rodziły się wielkie kariery, ale też medale zdobywali lekkoatleci, którzy nie odgrywali większej roli jako seniorzy.

Wystarczy wspomnieć, że Anita Włodarczyk czy Tomasz Majewski wchodzili w dorosłe sportowe życie bez sukcesów w tej imprezie. W konkurencjach siłowych to jednak pewna prawidłowość. Niektórzy kulomioci i miotacze dojrzewają po prostu później.

Są też przypadki, które potwierdzają, że wysokie miejsca wśród młodzieżowców przekładają się na seniorskie sukcesy. Potwierdzają to chociażby Justyna Święty (brąz indywidualnie i złoto w sztafecie), Adam Kszczot (dwa złote medale), Marcin Lewandowski (złoty i srebrny medal) oraz Sylwester Bednarek (złoty medal).

Co czeka naszych medalistów?

Imprezą docelową tego sezonu są mistrzostwa świata w Londynie. Nie wszyscy polscy medaliści uzyskali minimum na sierpniowy czempionat. Czasu na poprawę nie ma jednak zbyt dużo. Dla wielu ostatnią szansą będą weekendowe mistrzostwa Polski w Białymstoku.

Konrad Bukowiecki (fot. Getty)

Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą)
Najlepiej przygotowany do osiągania sukcesów wśród seniorów. Potwierdził to w Belgradzie, gdzie sięgnął po tytuł halowego mistrza Europy (21,97). Regularnie się poprawia. W Bydgoszczy ustanowił swój rekord życiowy na otwartym stadionie – 21,56. Poziom w tej konkurencji jest bardzo wysoki. Żeby liczyć się w walce o medale w Londynie trzeba będzie pchać powyżej 22 metrów. W doskonałej formie znajdują się Amerykanie – Ryan Crouser (22,65) i Joe Kovacs (22,57). Groźni na MŚ będą też Tomas Stanek, Tomas Walsh, O'Dayne Richards, Darrell Hill i David Storl.

Ewa Swoboda (fot. Getty)

Ewa Swoboda (100 metrów)
Złoty medal Swobody ma słodko-gorzki smak. Wywalczyła go ze sporą przewagą, ale uzyskany czas (11,42) nie pozwala jej myśleć o występie w Londynie. Sprinterce została jedyna szansa na to, żeby wywalczyć przepustkę na MŚ. Minimum wynosi 11,26, a jej najlepszym rezultatem pozostaje 11,32. W biegu eliminacyjnym na MME U23 pobiegła 11,26, ale wtedy miała mocny wiatr w plecy. Nawet jeśli poleci do Wielkiej Brytanii, to będzie tam walczyć o awans do najlepszej szesnastki. Musiałaby jednak zbliżyć się do swojego rekordu życiowego – 11,12.

OD LEWEJ: ALEKSANDRA GAWORSKA, ADRIANNA JANOWICZ, DOMINIKA MURASZEWSKA I MARIOLA KARAŚ (FOT. PAP/TYTUS ŻMIJEWSKI)

Kobieca sztafeta 4x400 metrów (Dominika Muraszewska, Adrianna Janowicz, Mariola Karaś, Aleksandra Gaworska)
Polki w sztafecie 4x400 metrów osiągały na ostatnich imprezach sukcesy. W IAAF World Relays jej członkinią była Adrianna Janowicz. Pozostałe zawodniczki muszą jeszcze poczekać na swoją szansę. Tym bardziej, że na cztery miejsca jest kilka kandydatek. Optymalne zestawienie to Justyna Święty, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart oraz Patrycja Wyciszkiewicz/Janowicz.

Klaudia Kardasz (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą)
Kulomiotka była rewelacją bydgoskich zawodów. Kardasz uległa tylko Szwedce Fanny Roos. Co ważne zawodniczka regularnie się poprawia. Na ostatnich młodzieżowych mistrzostwach Polski w Suwałkach pobiła rekord życiowy (17,88 m). Ten wynik był lepszy od jej poprzedniego osiągnięcia o 65 centymetrów! Srebrna medalistka MME U23 poleci do Londynu, ale wejście do ścisłego finału będzie już sporym sukcesem.

Martyna Galant (L), Sofia Ennaoui (P) (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Sofia Ennaoui i Martyna Galant (bieg na 1500 metrów)
Obie zawodniczki różnie podchodziły do swoich osiągnięć. Ennaoui wywalczyła srebro, ale była niezadowolona. Z kolei Galant zaskoczyła i w nagrodę stanęła na najniższym stopniu podium. Do Londynu prawdopodobnie pojedzie tylko ta pierwsza. Na jej dystansie konkurencja jest jednak ogromna. O medale będzie bardzo trudno. Ennaoui aktualnie ma 29. wynik na światowych listach. Prowadzi rewelacyjna Holenderka Sifan Hassan. Wysoko jest też złota medalistka z Bydgoszczy – Konstanze Klosterhalfen (piąte miejsce).

Daria Zabawska (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Daria Zabawska (rzut dyskiem)
Zabawska nadal czeka na "życiowy wynik". Jej najlepsze osiągnięcie ma już dwa lata (60,23 m). W Bydgoszczy rzuciła ponad metr bliżej (59,08 m). Ten wynik nie pozwala myśleć o mistrzostwach świata w Londynie. Lekkoatletka przyznała, że cały czas liczy na kwalifikację. – Jeżeli nie uda mi się rzucić dalej w kolejnych tygodniach, to może IAAF zaprosi mnie do udziału w tych zawodach – stwierdziła. 22-latka twierdzi, że do Wielkiej Brytanii mogłaby jechać po naukę. O medalach wśród seniorek na razie nie ma mowy.

Karol Kwiatkowski (L), Dominik Kopeć (P) (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Męska sztafeta 4x400 metrów (Wiktor Suwara, Przemysław Waściński, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk)
Sztafeta mężczyzn wywalczyła srebrny medal. W seniorskich zawodach doświadczenie ma tylko Waściński, który wywalczył złoty medal w sztafecie 4x400 m na halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie.

Michał Rozmys (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Michał Rozmys (bieg na 1500 metrów)
Rozmys stracił prowadzenie na 40 metrów przed metą biegu finałowego. Stracił siły i został wyprzedzony przez Mariusa Probsta i Filipa Sasinkova. Po wpadnięciu na linię mety mógł czuć niedosyt. Do Bydgoszczy przyjechał z najlepszym rezultatem na liście. Ten nie gwarantuje mu jednak udziału w mistrzostwach świata. Do wypełnienia minimum brakuje mu 0,37 s. Lekkoatleta nawet nie łudzi się, że uda mu się je wypełnić w Białymstoku. – Tam bieganie będzie wolne. Będą liczyły się miejsca, nie czas – stwierdził.

Marcelina Witek (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Marcelina Witek (rzut oszczepem)
W Bydgoszczy pozytywnie zaskoczyła. Przegrała jedynie z rewelacyjną Sarą Kolak i Anetą Kociną. W zawodach pobiła rekord życiowy (63,03) i poleci do Londynu. Tam będzie walczyć o wejście do finału. Do najlepszej na światowych listach Chorwatki traci pięć metrów, ale przecież przed IO w Rio nikt nie stawiał na Marię Andrejczyk...

Potencjał, żeby w przyszłości zdobywać medale wielkich imprez ma większe grono zawodników. Bartłomiej Stój spalił się w finale rzutu dyskiem. Nie zaliczył żadnej próby, a był murowanym faworytem do medalu. Uzyskany w ubiegłym roku rekord życiowy (64,64) nie pozwoliłby mu na wyjazd do Londynu. – Mam problemy z techniką – nie ukrywał. Jeśli upora się z kłopotami, to w przyszłości może zdobywać medale wśród seniorów...

Tak rodzą się gwiazdy. Wszystkie medale Polaków
Rodzice Ewy Swobody: był czas, gdy chciała to rzucić
Bukowiecki: zaprezentowałem się celująco i oby tak samo było w Londynie
Klaudia Kardasz: powiedziałam sobie "trzecie miejsce nie wystarczy"
Daria Zabawska: cieszę się ze srebra, ale...

najpopularniejsze

Mundial 2018. Finał Francja – Chorwacja z komentarzem Piotra "Izaka" Skowyrskiego

Mundial 2018. Kruche serce chorwackiej skały. Prywatny dramat Subasicia

Mundial 2018. Vive la France! Drugi tytuł Trójkolorowych

Mundial 2018. Historyczny sukces Belgów. Anglicy bez pomysłu

Mundial 2018. Pragmatyczna Francja czy romantyczna Chorwacja?