tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Stoch zmienia technikę lądowania. "Trener naciska"

Jeśli zmieniać, to zmieniać latem – zasada znana w świecie skoków obowiązuje także w polskiej kadrze. Stefan Horngacher nakłonił Kamila Stocha do nowej techniki lądowania. Mistrz olimpijski ma kilka miesięcy na jej dopracowanie. Wszystko po to, aby mniej obciążone były jego kolano.
Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Stoch przez lata udowodnił, że znakomicie opanował sztukę telemarku. Tak było choćby podczas zwycięskich igrzysk w Soczi. W ostatnim sezonie dalekie loty często przynosiły jednak Polakowi ból kolana. Przykład? Rekord normalnej skoczni w Lahti, po którym przez moment o stan zdrowia mistrza drżeli kibice...

Kamil Stoch: to bolesne, ale... motywujące Sytuacja nie umknęła uwadze Horngachera. – Trener mocno naciskał na tę zmianę, ja poszedłbym pewnie na łatwiznę i zostałbym przy starym sposobie, co niekoniecznie byłoby dobrym rozwiązaniem – przyznawał w Wiśle Stoch, który obecnie wyżej trzyma ręce podczas zetknięcia z zeskokiem.

Ten sposób lądowania jest dla mnie bardziej bezpieczny, stabilny. Jeszcze uczę się lądować w tym stylu, ponieważ nawyki powtarzane tysiące razy dają o sobie znać. Pomimo to bardzo mocno nad tym pracuję i mam nadzieję, że do końca lata zmienię stare przyzwyczajenia – zaznaczył mistrz olimpijski z Soczi.

Na skoczni jest dużo ciężej zakończyć skok w ten sposób, niż podczas ćwiczeń imitacyjnych, dlatego staram się mieć to na uwadze przy każdej próbie. Dzięki temu ląduje mi się łatwiej i moje stawy są mniej obciążone – dodał skoczek, który w maju skończył 30 lat.

Rywalizacja w inauguracyjnych zawodach miała dla Stocha słodko-gorzki smak. W piątek był ważnym członkiem drużyny, która stanęła na najwyższym stopniu podium, osiągając indywidualnie dziesiąty wynik. Słabiej było w sobotę, gdy spóźnione wybicie poskutkowało brakiem awansu do czołowej trzydziestki.

LGP w Wiśle: skok Stocha – 119 metrów (I seria)
LGP w Wiśle: skoki Stocha w konkursie drużynowym

podobne informacje

Kamil Stoch honorowym obywatelem Zakopanego

Finał Ligi Mistrzów. Kamil Stoch: nie zamknę się w pokoju

Urodziny mistrza. Przypominamy największe sukcesy

Nowości w kadrze skoczków. Horngacher nie odpuszcza