tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Łaguta nie uniknie kary. Pozytywny wynik próbki B

Grigorij Łaguta nie uniknie kary za stosowanie meldonium. Próbka B pobrana od Rosjanina po meczu z Włókniarzem Częstochowa (11 czerwca) potwierdziła, że zawodnik brał niedozwolone środki. Grozi długi odpoczynek od żużla.
Grigorij Łaguta (fot. Getty)

Doping na żużlu. Incydent czy już szerszy problem?

– Żużlowcowi grozi do czterech lat dyskwalifikacji. Gdy udowodni, że stosował substancję w sposób niecelowy, to kara może zostać zredukowana do dwóch lat – tłumaczył nam p.o. dyrektora Polskiej Agencji Antydopingowej, Michał Rynkowski.

Wysokość kary zależeć będzie od wyjaśnień zawodnika, również od stężenia meldonium w pobranej próbce. Na razie nie wiadomo, o ile została przekroczona dopuszczalna norma.

– Na tym etapie postępowania nie możemy o tym informować, ponieważ mogłoby to wpłynąć na ewentualną linię obrony – przyznał Rynkowski.

GRIGORJI ŁAGUTA (L) (FOT. PAP/EPA) Na wpadce dopingowej Rosjanina straci nie tylko on sam. Jego polska drużyna straci pięć punktów w ligowej tabeli, które wywalczyła od 11 czerwca. To stawia ROW Rybnik w bardzo trudnej sytuacji. Rekiny są aktualnie głównym kandydatem do spadku.

Ucierpiał też wizerunek samej dyscypliny. Zawodnicy mogą w najbliższych tygodniach spodziewać się wzmożonych kontroli. Dotychczas przeprowadzono ich zaledwie 18. Wiadomo, że POLADA ze szczególną starannością będą przyglądać się turniejowi żużlowemu na World Games (29 lipca).

– Ostatnie przypadki pokazują, że testy antydopingowe w tej dyscyplinie powinny mieć miejsce – zakończył Rynkowski.

podobne informacje

Dwa lata dyskwalifikacji dla Łaguty

Odwołanie Łaguty nieskuteczne. Rybnik opuści Ekstraligę

Doping na żużlu. Incydent czy już szerszy problem?

Łaguta złapany na dopingu. Wziął meldonium?