tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

WT w Olsztynie: polska para poza półfinałem

Siatkarze plażowi Mariusz Prudel i Kacper Kujawiak na ćwierćfinale zakończyli udział w turnieju World Tour w Olsztynie. Ostatnia z polskich par przegrała z Łotyszami Haraldsem Regzą i Martinsem Plavinsem 0:2 (17:21, 19:21).
Mariusz Prudel (fot. Getty)

Na trybunach podczas tego spotkania po każdej akcji była wrzawa – obok polskich kibiców zgromadziło się bowiem na nich również wielu łotewskich fanów, którzy już tradycyjnie co roku licznie przyjeżdżają do Polski na zawody WT i wyróżniają się wśród publiczności. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej partii Prudel (TS Volley Rybnik) i Kujawiak (RCS Czarni Radom) niemal cały czas odrabiali straty do rywali. Kilka razy doprowadzali do wyrównania, ale w kluczowych momentach lepsi byli Łotysze.

Prudel i Kujawiak w pierwszym sobotnim meczu pokonali Białorusinów Aliaksandra Kawalenkę i Aliaksandra Dziadkou 2:1 (17:21, 22:20, 15:10).

Polski duet gra razem pierwszy sezon i w Olsztynie zanotował najlepszy wynik w WT we wspólnych startach. Prudel w przeszłości odnosił sukcesy w parze z Grzegorzem Fijałkiem.

W 1/8 finału odpadli Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Bartosz Łosiak (Jastrzębie Borynia), a barażu o "16" wyeliminowani zostali Fijałek (UKS SMS Łódź) i Michał Bryl (RCS Czarni Radom) oraz Jakub Szałankiewicz (Stakolo Staszów) i Maciej Rudol (MKS Zryw-Volley Iława), którzy w tej fazie zmagań trafili na Łosiaka i Kantora. Kwalifikacji nie przeszli: Michał Kądzioła i Michał Makowski, Piotr Łukasik i Marcin Ociepski, Mateusz Paszkowski i Mateusz Łysikowski.

Najlepsza z kobiecych polskich par – Kinga Kołosińska (AZS UMCS TPS Lublin) i Jagoda Gruszczyńska (UKS SMS Łódź) – zatrzymała się na 1/8 finału.

W tym roku światowa federacja (FIVB) odeszła od dotychczasowego formatu rywalizacji w WT i wprowadziła pięciogwiazdkową skalę (im więcej, tym wyższa ranga). Turniej w Olsztynie jest jednym z dwóch, obok Rio de Janeiro, z czterema gwiazdkami. Wyższą rangę mają tylko trzy inne imprezy.

podobne informacje

WT w siatkówce plażowej: dobre występy Polaków w Ostrawie

WT w siatkówce plażowej: triumf Prudla i Szałankiewicza

WT: Prudel i Szałankiewicz awansowali do półfinału półfinału

World Tour w siatkówce plażowej: dwie wygrane Prudla i Szałankiewicza