tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
zakończony
Cardiff GP, 6. kolejka
Sobota, 22 lipca 2017, godz. 15:00
 
Zawodnik
Kraj
Punkty
1.
Maciej Janowski
Polska
17
2.
Jason Doyle
Australia
13
3.
Matej Zagar
Słowenia
12
Szczegóły
Pełne wyniki
Data
22.07.2017, 15:00
Rozgrywki
Cardiff GP, 6. kolejka
Tor
Principality Stadium (Cardiff, Walia)
Zwiń
 
Zawodnik
Kraj
Punkty
1.
Maciej Janowski
Polska
17
2.
Jason Doyle
Australia
13
3.
Matej Zagar
Słowenia
12
4.
Bartosz Zmarzlik
Polska
16
5.
Emil Sajfutdinow
Rosja
11
6.
Peter Kildemand
Dania
10
7.
Patryk Dudek
Polska
10
8.
Chris Holder
Australia
10
9.
Tai Woffinden
Anglia
9
10.
Fredrik Lindgren
Szwecja
7
11.
Niels-Kristian Iversen
Dania
7
12.
Antonio Lindbaeck
Szwecja
7
13.
Martin Vaculik
Słowacja
4
14.
Josh Bates
Anglia
2
15.
Craig Cook
Anglia
2
16.
Piotr Pawlicki
Polska
1
17.
Greg Hancock
USA
0
 
Adam Ellis
Anglia
0
Zwiń

Historyczny triumf. Janowski najlepszy w Cardiff

Maciej Janowski wygrał Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. Za jego plecami linię mety minęli Jason Doyle i Matej Zagar. Australijczyk został liderem klasyfikacji generalnej całego cyklu. "Magic" i Patryk Dudek tracą do niego trzy punkty.
Maciej Janowski (fot. 400mm.pl/Wojciech Tarchalski)

Tak relacjonowaliśmy GP Wielkiej Brytanii

Bohater – Maciej Janowski
Do tego miana aspirowało kilku zawodników. Na torze w Cardiff fantastycznie spisywali się Janowski, Zmarzlika i Doyle. Ten ostatni heroicznie walczył o awans do półfinału. Po trzech seriach startów miał zaledwie trzy punkty. Później nie mógł sobie pozwolić na błąd i wytrzymywał presję. To cechuje największych mistrzów. W decydującym biegu to jednak "Magic" okazał się najlepszy i to jemu w pełni należy się miano bohatera. Ogromnego pecha miał Zmarzlik, który zdefektował na trzeciej pozycji w finale. Na Wyspach odrobił wiele cennych punktów do czołówki Grand Prix.

Zawód – Piotr Pawlicki
Lesznianin zupełnie nie przypominał zawodnika, który prowadził kadrę do Drużynowego Pucharu Świata. W sobotę od razu utrudnił sobie zadanie. W swoim pierwszym biegu wjechał w taśmę. Później słabo startował i tracił pozycje na dystansie. Zawód sprawił też Antonio Lindbaeck. Szwed był w znakomitej formie w ostatnich tygodniach, a w Cardiff zdobył tylko siedem punktów i półfinały oglądał z parku maszyn.

Bartosz Zmarzlik (fot. PAP)

Kluczowe momenty:
Bieg 1: Gregowi Hancockowi wypadł bark. Amerykanin miał już z nim problemy podczas piątkowego treningu. Nie dojechał do mety i wycofał się z zawodów.
Bieg 2: Zmarzlik rozpoczął swój zwycięski marsz w Cardiff. Pewnie wygrał przed Lindbaeckiem, Dudkiem i Adamem Ellisem. W taśmę wjechał Pawlicki.
Bieg 3: Kapitalny start Janowskiego. Młody Josh Bates wykorzystał zamieszanie na pierwszym łuku. Zacięcie walczyli ze sobą Martin Vaculik i Chris Holder.
Bieg 7: Doyle wpadł w dziurę. Australijczyk jako sprawca przerwania wyścigu został wykluczony. Wyniki biegu zostały zaliczone. Wcześniej kapitalne ściganie między Janowskim, Zmarzlikiem i Doylem.
Bieg 12: Ależ akcja Zmarzlika! Polak po starcie wybrał ścieżkę pod bandą i wyprzedził Craiga Cooka. Brytyjczyk na dystansie popełniał błędy i dał się jeszcze ograć Matejowi Zagarowi.
Bieg 13: Kapitalny Zmarzlik. Jest zupełnie poza zasięgiem rywali. Tai Woffinden stracił na dystansie trzecie miejsce na rzecz Holdera.
Bieg 14: Janowski przemknął po starcie obok Lindgrena niczym TGV. Dudek ratował się przed upadkiem. Z jazdy zrezygnował natomiast Zagar.
Bieg 16: Doyle przytomnie przyciął do krawężnika po starcie i wygrał. Australijczyk zachował szanse na półfinał.
Bieg 17: Piekielnie szybki Doyle. Nie dał szans rywalom. Awansuje do półfinału, podobnie jak Dudek.
Bieg 18: Sajfutdinow wyprzedził Vaculika, a później to samo uczynił Zmarzlik. Nie liczył się Lindgren.
I półfinał: Ależ walka pomiędzy Doylem a Dudkiem. Polak przez chwilę był drugi, ale Australijczyk wyrzucił go na zewnętrzną. Pewna wygrana Zmarzlika.
II półfinał: Psychika mistrza Janowskiego. Arbiter w pierwszej odsłonie niezrozumiale przerwał wyścig, w którym najlepiej spod taśmy wyszedł wrocławianin. W powtórce znów wystartował idealnie. Za jego plecami Zagar ograł Holdera. Dwóch biało-czerwonych w finale!
Finał: Janowski prowadził od startu do mety. Ogromny pech Zmarzlika, który jechał trzeci, ale jego motocykl zdefektował.

Sytuacja w klasyfikacji generalnej
Jason Doyle (78 pkt.) jest liderem klasyfikacji generalnej Grand Prix. Janowski i Doyle tracą do niego trzy punkty. Dzięki świetnemu występowi na Millenium Stadium do pierwszej ósemki przedarł się Zmarzlik. Aktualnie jest siódmy. Do medalowego miejsca nadal ma dużą stratę – 20 punktów. Dopiero dwunasty jest Piotr Pawlicki (44 pkt.). Ósmy Vaculik ma ich 49.

Kto zostanie mistrzem świata?
Kto zostanie mistrzem świata?
  • 14.5%Jason Doyle
  • 10.1%Patryk Dudek
  • 70.0%Maciej Janowski
  • 5.4%ktoś inny

podobne informacje

Polak mistrzem świata? "Brakuje nam zbójów"

Husaria rusza do boju. Zmarzlik szybki przed Grand Prix

Spaceman, Pedersen i Polacy. Grand Prix ciekawe jak nigdy

Ostatni test przed Grand Prix. "Idealny tor na Narodowym"