Jedenaste złoto Ledecky! Rekord świata Szwedki

Pierwsza sesja finałowa pływackich mistrzostw świata w Budapeszcie należała do Kathleen Ledecky. Amerykanka zdobyła tytuł na 400 metrów stylem dowolnym, a także triumfowała w sztafecie 4x100 metrów. W kolekcji ma już więc jedenaście złotych medali czempionatu globu! Rekord świata na pierwszej zmianie tej konkurencji pobiła Szwedka Sarah Sjoestroem.
Kathleen Ledecky (fot. Getty)

W niedzielnej sesji popołudniowej startował tylko jeden Polak. Konrad Czerniak nie zdołał awansować do finału na 50 metrów stylem motylkowym. Uzyskał dziewiąty czas półfinału, a do awansu zabrakło mu 0,6 sekundy.

Kolejny wspaniały dzień na wielkiej imprezie przeżyła Ledecky. Amerykanka po raz trzeci z rzędu triumfowała na 400 metrów stylem dowolnym. Czas 3:58.34 jest nowym rekordem mistrzostw świata. W niedzielę wyprzedziła rodaczkę Leah Smith oraz Chinkę Li BingJie.

W rywalizacji mężczyzn na tym samym dystansie złoto powędrowało do Chin. Zwyciężył Sun Yang (3:41.38). Mistrz olimpijski z Londynu na tym dystansie wyprzedził Australijczyka Macka Hortona, a brąz powędrował do Włocha Gabriele Dettiego.

Na koniec dnia zaplanowano sztafety. Wśród panów 4x100 metrów stylem dowolnym wygrali Amerykanie. Townley Haas, Nathan Adrian, Blake Pieroni, Caeleb Dressel długo odpierali ataki Brazylijczyków, którzy wywalczyli srebro. Brąz niespodziewanie trafił do pływaków gospodarzy.

Największe emocje związane były ze sztafetą kobiet na tym dystansie. Na pierwszej zmianie znakomicie popłynęła Sjoestroem, która osiągnęła czas poniżej 52 sekund jako pierwsza kobieta w historii (51,71)! W ten sposób poprawiła rekord świata. Dalsza część dystansu należała jednak do Amerykanek, a duża w tym zasługa Ledecky.

20-letnia Amerykanka zdobyła drugie złoto w niedzielę i ma już w dorobku jedenaście medali z najcenniejszego kruszcu z czempionatu globu. W składzie sztafety znalazły się też Mallory Comeford, Kelsi Worrell i Simone Manuel.