tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Froome: spróbuję dołączyć do wielkich mistrzów

– To niewiarygodne! Za każdym razem walka w Tour de France była inna. Tę zapamiętam jako najbardziej zaciętą – powiedział Brytyjczyk Chris Froome po czwartym zwycięstwie w największym wyścigu kolarskim.
Christopher Froome (fot. Getty Images)

Pięć mgnień Tour de France. Co zapamiętaliśmy z Wielkiej Pętli?

W klasyfikacji generalnej zawodnik grupy Sky wyprzedził o 54 sekundy Kolumbijczyka Rigoberto Urana (Cannondale) – to najmniejsza różnica między pierwszym a drugim zawodnikiem w TdF od dziesięciu lat. Trzecie miejsce ze stratą 2.20 zajął Francuz Romain Bardet (AG2R).

Froome mógł odetchnąć z ulgą dopiero po sobotnim etapie - jeździe indywidualnej na czas w Marsylii. W niedzielę triumfalnie dojechał do mety w Paryżu. – Pola Elizejskie nigdy nie rozczarują. To iście czarodziejski moment po trzech tygodniach. Prawdziwa nagroda – dodał 32-letni Brytyjczyk, który w chwilę po minięciu linii mety wpadł w ramiona żony Michelle i ucałował synka Kellana.

Spróbuję dołączyć do wielkich mistrzów jak Anquetil, Merckx, Hinault, Indurain – zadeklarował. W niedzielę Brytyjczyk po raz czwarty stanął na najwyższym stopniu podium w Paryżu. Rekord pięciu zwycięstw w Wielkiej Pętli należy do Francuzów Jacques'a Anquetila i Bernarda Hinault, Belga Eddy'ego Merckxa oraz Hiszpana Miguela Induraina.

On wróci po kolejne zwycięstwo – obiecał dyrektor sportowy ekipy Sky Nicolas Portal, podkreślając, że Brytyjczyk jest "coraz silniejszy mentalnie" i "lepiej znosi stres".

Za rok wyścig rozpocznie się 7 lipca w Wandei. Cała trasa ma być zaprezentowana 17 października w Paryżu.

podobne informacje

Szalona ucieczka Frooma. Nowy lider Giro d'Italia

Giro d'Italia: Froome najlepszy na Monte Zoncolan

Froome po upadku: byłem wdzięczny, że nie mam poważniejszej kontuzji

Giro d'Italia: pierwszy etap 101. edycji dla Dumoulina