tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Królestwo za obrońców. Wielkie zakupy Guardioli

Jak w 10 dni dwukrotnie pobić rekord transferowy? Spytajcie Pepa Guardioli! Menedżer Manchesteru City wydał ponad sto milionów euro na dwóch bocznych obrońców. Chociaż wzmacnianie defensywy za niewyobrażalne pieniądze to nie pierwszyzna dla klubu z Etihad Stadium.
Benjamin Mendy (fot. twitter.com/benmendy23)

Kluczowe w tym przypadku jest słowo "wzmacnianie". Bo ogromny koszt zatrudnienia piłkarza nie jest dziś równoznaczny z równie wysoką klasą sportową. Zwłaszcza w Premier League, zwłaszcza w City. Wystarczy spojrzeć na transfery obrońców do drużyny Obywateli w ostatnich latach:* 

2014 – Eliaquim Mangala – 32 miliony funtów
2015 – Nicolas Otamendi – 32 miliony funtów
2016 – John Stones – 47,5 miliona funtów

2017 – Benjamin Mendy – 52 miliony funtów
2017 – Kyle Walker – 50 milionów funtów
2017 – Danilo – 26,5 miliona funtów

W sumie od 2014 roku Manchester wydał na samych obrońców i bramkarzy prawie 300 milionfów funtów! I żadnego z nich nie możemy uznać w pełni trafionym zakupem. Stonesa na razie trzeba uznać za rokującego, Otamendi po dwóch sezonach w Anglii nadal wygląda jakby przystosowywał się do realiów Premier League, a o Mangali już nikt w Eastlands nie pamięta.

Pep Guardiola (fot. Getty) Obecnie Guardiola nie szuka już stoperów, ale przyznał niedawno, że na gwałt potrzebuje bocznych obrońców po tym, jak klub podziękował wszystkim dotychczasowym: Gaelowi Clichy'emu, Aleksandarowi Kolarowowi, Bacary'emu Sagny i Pablo Zabalecie. A że Hiszpan ma w City to, czego zapragnie, to klub w 10 dni wydał prawie 130 milionów funtów na Walkera, Danilo i Mendy'ego.

Francuz jest obecnie najdroższym obrońcą w historii piłki. Drugim jest Walker, a trzecim Stones. Czwórkę uzupełnia David Luiz.

Ale to nie koniec niewiarygodnych liczb, które uzmysławiają wydatki Guardioli. Tylko w tym oknie (na wspomnianą trójkę plus Edersona i Bernardo Silvę) Obywatele przeznaczyli na zakupy 218 milionów funtów i wyrównali rekord rozrzutności Realu Madryt, który w 2009 roku w jednym oknie wydał dokładnie tę kwotę (m.in. na Ronaldo, Kakę, Benzemę i Xabiego Alonso). Ale City nadal może pobić ten wynik.

Kolejna statystyka – według serwisu Transfermarkt.de, Guardiola dysponuje obecnie najbardziej wartościową kadrą ze wszystkich piłkarskich klubów świata. Jego piłkarze wyceniani są na prawie 774 mln euro (dalsze miejsca poniżej). Pytanie, czy przełoży się to na wyniki i po pierwszym, rozczarowującym sezonie Hiszpan odniesie sukces z City? Wszystko "zweryfikuje boisko"...

* – kwoty za BBC i "The Telegraph"

podobne informacje

"Może grać za funta tygodniowo". Wielkie poświęcenie Toure

"Szczęśliwy i podekscytowany". Guardiola na dłużej w City

Rekordowi Obywatele. Bolesna wpadka Chelsea

To jeszcze nie koniec? Kolejne rekordy przed City