MŚ: Świtkowski bez awansu. Rekordowy wtorek

Wtorek obfitował w emocjonujące wydarzenia podczas mistrzostw świata w pływaniu. W Budapeszcie pobito trzy rekordy świata! Adam Peaty czynił to dwukrotnie. W sesji wieczornej wyśrubował swój wynik z porannych eliminacji. Jan Świtkowski nie awansował do finału na 200 metrów stylem motylkowym. Transmisje z kolejnych dni imprezy w TVP Sport, aplikacji mobilnej i SPORT.TVP.PL.
MŚ, Budapeszt: Świtkowski 5. w swoim półfinale
Jan Świtkowski (fot. Getty)

Kawęcki: chcę odzyskać rekord Europy

Wtorkowe finały rozpoczęły się od rywalizacji mężczyzn na 200 metrów stylem dowolnym. Wygrał pewnie Chińczyk Yang Sun. Za nim do mety przypłynęli Townley Haas i Aleksandr Krasnych.

Katie Ledecky była zdecydowaną faworytką na 1500 metrów stylem dowolnym. Amerykanka nie zawiodła. Nie zbliżyła się jednak do rekordu świata. Rywalki były tylko tłem. Mireia Belmonte straciła do niej 19,07 sek., a Simona Quadarella 22,04 sek. Tylko te trzy zawodniczki złamały barierę 16 minut.

Niebywałym wyczynem popisał się Adam Peaty. Brytyjczyk w półfinale na 50 metrów stylem klasycznym poprawił swój poranny rekord świata. Stał się tym samym pierwszym pływakiem, który pokonał ten dystans poniżej 26 sekund (25,95). Drugi zawodnik – Felipe Lima – wszedł do finału z dużo gorszym czasem – 26,68.

Na kolejny rekord świata nie trzeba było długo czekać. Padł on zaledwie kilka minut później. Pobiła go Kanadyjka Kylie Jacqueline Kylie Masse (58,10) na 100 metrów stylem grzbietowym. Na podium stanęły również Kathleen Baker (58,58) i Emily Seebohm (58,59). Na tym samym dystansie wśród mężczyzn zwyciężył Xu Jiayu (52,44).

Do finału na 200 metrów stylem motylkowym nie awansował Jan Świtkowski (1:55.84). Polak opadł z sił na ostatnich 50 metrach i spadł z trzeciej na piątą pozycję w swoim półfinale. Druga seria była szybsza i 23-latek z Lublina ostatecznie zakończył rywalizację na dziesiątym miejscu.

Wtorek zakończył się kolejnym rekordem świata. Amerykanki Lilly King (1:04.13) i Katie Meili (1:05.03) niespodziewanie pokonały Rosjankę Julię Jefimową na 100 metrów stylem klasycznym.

Rekord świata w Budapeszcie. Peaty złamał granicę 26 sekund!
MŚ w Budapeszcie: Jefimowa pokonana. Rekord świata King
MŚ, Budapeszt: złoto i rekord świata Kylie Masse