tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Władze F1 nie będą robić problemów Kubicy. "Musi zdać..."

Robert Kubica pojedzie w oficjalnych testach Formuły 1 na torze Hungaroring pod Budapesztem (2 sierpnia). Jako kierowca, który nie ma superlicencji będzie musiał wystartować z zielonym światłem przyczepionym z tyłu bolidu. W jaki sposób może odzyskać dokument? – Musi zdać test pięciu sekund – wyjaśnił dyrektor wyścigowy F1, Charlie Whiting.
Robert Kubica (fot. Getty)

"Przepraszamy inne teamy". Świat F1 pełen Kubicy

Kubica udanie przeszedł testy w Walencji i Paul Ricard. W Hiszpanii był nawet lepszy od trzeciego kierowcy Renault – Siergieja Sirotkina. Mimo dobrych wyników nadal ma pewne ograniczenia. Jego prawa ręka może pracować w mniejszym zakresie, dlatego francuski zespół zmodyfikował kierownicę.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) nie zamierza stwarzać problemów 32-latkowi przy powrocie na tor. – Jak każdy kierowca ma licencję A rodzimego związku. Żeby ją uzyskać musiał zdać testy medyczne – wyjaśnił Whiting.

– Po naszej stronie jest przeprowadzenie testu pięciu sekund. Nie będzie specjalnych regulacji dla Kubicy – zapewnił.

O przyjaznym podejściu dyrektora wyścigowego do powrotu Polaka poinformował nas wcześniej dziennikarz "F1 Racing", Anthony Rowlinson. – Nie ma żadnych przeszkód, żeby Robert mógł dostać superlicencję – stwierdził.

Nico Hulkenberg (fot. Getty) Kubica zdał już sprawdzian pięciu sekund podczas prywatnych testów w Paul Ricard. Teraz musi jednak zrobić to podczas oficjalnych treningów lub testów przeprowadzanych przez FIA. Z zaliczeniem nie powinno być jednak problemu.

Jeśli dobrze zaprezentuje się na Węgrzech, to prawdopodobnie zastąpi drugiego kierowcę Renault – Joylona Palmera. Aktualnie najlepszym zawodnikiem zespołu jest Nico Hulkenberg. Niemiec uważa, że testy na Hungaroringu będą miarodajnym sprawdzianem.

– To jeden z najtrudniejszych torów, ponieważ jest tylko jedna prosta, na której można odpocząć. Po Grand Prix nawierzchnia będzie nagumowana, a to oznacza, że ma znakomitą przyczepność. Ktokolwiek zda ten test, może wystartować w wyścigu – ocenił Hulkenberg.

Kiedy Kubica wróci do F1?
Kiedy Kubica wróci do F1?
  • 53.6%w 2017 roku
  • 33.7%w 2018 roku
  • 12.7%Nigdy

podobne informacje

Kubica: wiedziałem, że to mój ostatni rajd. Ferrari by mi zabroniło

Formuła 1: Kubica wierzy w powrót. "Jestem w lepszej formie niż dawniej"

F1: Kubica z najgorszym czasem treningu. Pokaz siły Mercedesa

Formuła 1: Szybka i deszczowa Austria. Kubica ponownie na torze