Wojdak wicemistrzem świata! Nowy rekord Polski

Sukces polskiego pływania! Wojciech Wojdak poprawił rekord kraju o 4,17 sekundy i zdobył srebrny medal mistrzostw świata w Budapeszcie na 800 metrów stylem dowolnym. Złoto wywalczył Włoch Gabriele Detti, a brąz jego rodak Gregorio Paltrinieri.
MŚ w Budapeszcie: wyścig Wojciecha Wojdaka po srebro
Wojciech Wojdak (L), Gabriele Detti, Gregorio Paltrinieri (P) (fot. Getty)

MŚ: Pellegrini ze złotem. Nie będzie "szlema" Ledecky

Wojdak jest jak dotąd jedynym Polakiem, który awansował do finału mistrzostw w Budapeszcie. – Aby realnie myśleć o medalu musi w środę popłynąć o dwie-trzy sekundy szybciej niż rekord Polski – przewidywał Jan Wiederek.

Było jeszcze lepiej. Wojdak i Włosi od początku plasowali się na czołowych pozycjach. Polak objął prowadzenie po 600 metrach, ale nie zachował tylu sił na finisz co Detti. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio wywalczył pierwszy w karierze tytuł mistrza świata.

Środowy start był także najlepszym w karierze Wojdaka. Do tej pory medal zdobył jedynie na krótszym basenie i to w mistrzostwach Europy. W Budapeszcie wyprzedził nie tylko mistrza olimpijskiego na 1500 metrów – Paltrinieriego, ale także niezwykle utytułowanego Chińczyka Sun Yanga. Za trzy lata w Tokio mężczyźni po raz pierwszy będą rywalizowali na 800 m w igrzyskach olimpijskich.

To 23. medal w historii występów biało-czerwonych w imprezie tej rangi. Na ten dorobek składa się sześć złotych, dziewięć srebrnych i osiem brązowych. Aż siedem z nich należy do Otylii Jędrzejczak.