tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Retro TVP Sport. Złoty medal Legienia w Barcelonie (IO 1992)

29 lipca 1992 roku Waldemar Legień sięgnął w Barcelonie po swój drugi złoty medal olimpijski. Polski judoka, startujący w kat. 86 kg, pokonał w finale Francuza Pascala Tayota. Cztery lata wcześniej, w Seulu, zwyciężył w kat. 78. kg.

Podczas igrzysk w Barcelonie był chorążym reprezentacji Polski. Jest ostatnim chorążym, który pełniąc tę funkcję zdobył później olimpijski. Tyle szczęścia nie mieli Rafał Szukała (Atlanta 1996), Andrzej Wroński (Sydney 2000), Bartosz Kizierowski (Ateny 2004), Marek Twardowski (Pekin 2008), Agnieszka Radwańska (Londyn 2012) i Karol Bielecki (Rio 2016).

Igrzyska w Barcelonie były dla Legienia ostatnią sportową imprezą w karierze. Kilka miesięcy później wyjechał do Francji, gdzie mieszka i pracuje w klubie Paris Racing Club. – Po zdobyciu w Barcelonie drugiego złotego medalu igrzysk telefonowałem do rodziców dopiero z wioski olimpijskiej, już o późnej godzinie, bo komórek nie było– wspominał kilka lat temu Legień w rozmowie z PAP.

– Otrzymałem wtedy nagrodę w wysokości 20 tysięcy dolarów. Z kolei za medal mistrzostw świata otrzymywaliśmy w Polsce 100-200 milionów złotych. Gdy mówiłem o tym na zachodzie Europy, to przecierali oczy ze zdumienia na słowo "miliony". Już nie pamiętam dokładnie, ale ze względu na inflację można było kupić chyba małą lodówkę.

– Obecnie w Racingu pracuję głównie z młodzieżą. Mam też zajęcia ze studentami poważnych kierunków, jak medycyny, którzy mają tak wiele nauki i w takich godzinach, że czasem spóźniają się na treningi. Oczywiście, w takich przypadkach nie ma mowy o międzynarodowych sukcesach seniorskich – ocenił.

Wielu obecnych juniorów nie pamięta już jednak jego sukcesów. – Kiedy zdobywałem medale największych imprez, ich nie było na świecie. Chociaż od tylu lat mieszkam we Francji, to jestem obcokrajowcem. Wcześniej, kiedy trenowałem i jeździłem na zawody z seniorami, byłem zdecydowanie bardziej rozpoznawalny, teraz spiker przedstawia moją osobę francuskiej młodzieży.

najpopularniejsze

Mundial 2018. Historyczny sukces Belgów. Anglicy bez pomysłu

Mundial 2018. Gol za 4,5 mln euro. Hazard "zwrócił" pieniądze tysiącom Belgów

Dzień na mundialu – live. Belgia z medalem

Rewolucja mundialowa. Mistrzostwa w 2022 roku w listopadzie i grudniu. Co na to kluby?

"Mundialowa Mila": Ale że Dudka nie wzięli na mundial?! "Będę żył 5 lat dłużej"